Gündem Haberleri

  E-Okul ortalama hesaplama ve VBS giriş işlemi takdir teşekkür hesaplama

  Hürriyet Haber
  19.12.2017 - 18:33 | Son Güncelleme:

  E-Okul ortalama hesaplama işlemi, karne dönemi yaklaşırken araştırılmaya devam ediyor. E-Okul VBS girişi ile ortalama hesaplama işlemi yapacak olan öğrenciler, karnelerinin yanında takdir-teşekkür belgesi alabilmek için yeterli ortalamaya ulaşıp ulaşmadığını merak ediyor. Peki, E-Okul ortalama hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte, VBS giriş ve takdir teşekkür hesaplama işlemi hakkında bazı bilgiler

  E-Okul VBS giriş işlemi ile birlikte ortalama hesaplama ve not görüntüleme işlemini gerçekleştirecek olan vatandaşlar, takdir-teşekkür hesaplama aşamasına geçecek. E-Okul'a giriş yaptıktan sonra edinecekleri bilgi ile taktir teşekkür hesaplayacak olan öğrenciler, dönem sonlanmadan kanaat notu için harekete geçecek. Peki, E-Okul VBS girişi nasıl yapılır? Takdir teşekkür hesaplama nasıl gerçekleştirilir? İşte, tüm detaylar

  E-OKUL SİSTEMİ GİRİŞ İŞLEMİ NASIL YAPILABİLİR?

  Yenilenen e-okul sistemi artık öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin düzenli bilgi alabileceği bir platform haline geldi. Öğrenciler hakkında bütün bilgilerin var olduğu bu sistem, eğitim alanında büyük şeffaflık sağlarken bilgilerin erişim kolaylığı açısından da işleri oldukça kolaylaştıran bir yöntem haline geldi. Öğrencilerin sistem bilgilerine T.C kimlik no ve okul numaraları kolayca erişim sağlanabiliyor.

  E-OKUL GİRİŞ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

  UYGULAMA ÜZERİNDEN DE ÖĞRENİLEBİLİYOR

  Mobil E-Okul sisteminde veliler, Sınav ve Proje Bilgileri, Not Bilgileri, Ders Programı, Devamsızlık Bilgileri, Nakil İşlemleri, Yerleştirme ve Sınav Bilgileri, Okul duyuruları, Okuduğu kitaplar gibi bilgileri sistem sayesinde anlık olarak takip edebilmektedir.

  TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre;

  Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

  a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

  b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

  c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiile ödüllendirir.

  Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

  Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

  E-Okul ortalama hesaplama ve VBS giriş işlemi takdir teşekkür hesaplama


  AĞIRLIKLI PUAN NEDİR?

  Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir. Örneğin Dil ve Anlatım dersi haftada 5 saat okutuluyorsa ağırlığı 5'tir. Ders puanı ile haftalık ders saati çarpılır ve o dersin ağırlıklı puanı hesaplanır. Örnek: Dil ve Anlatım dersinin haftalık ders saati 5, yıl sonu puanı ise 75 olsun.Bu durumda Dil ve Anlatım dersinin ağırlıklı puanı:5x75=375 olacaktır.

  AĞIRLIKLI PUAN ORTALAMASI NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

  Öğrencinin her bir ders için ayrı ayrı hesaplanan ağırlıklı puanlarının toplamının, toplam ders saatine bölünmesiyle elde edilen ortalama puandır. Takdir teşekkür hesaplamaları bu ağırlıklı ortalama puan ile yapılmaktadır.

  E-Okul ortalama hesaplama ve VBS giriş işlemi takdir teşekkür hesaplama


  ONUR BELGESİ NEYE GÖRE VERİLİYOR?

  Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu puan şartına bağlı kalmadan;

  a) Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanarak örnek olmak,

  b) Bilimsel projelerle sosyal etkinliklere katılmak, bu çalışmalarda liderlik yapmak, yapılan etkinliklerde eğitime katkıda bulunmak ve üstün başarı göstermek,

  c) Okul araç-gereç ve donanımlarıyla çevreyi koruma ve gözetmede davranışlarıyla örnek olmak,

  ç) Görgü kurallarına uymada ve insan ilişkilerinde örnek olmak,

  d) Trafik kurallarına uymada örnek davranışlar sergilemek,

  e) Bilişim araçlarını kullanmada iyi örnek olacak davranışlar sergilemek,

  f) Okula ve derslere düzenli olarak gelmek, bu yönde arkadaşlarına iyi örnek olmak,

  g) Yaşlı, yetim, öksüz, güçsüz, engelli ve benzeri durumda olanlara yardım amacıyla yürütülen toplum hizmetlerinde görev almak,

  ğ) Alınan sağlık ve güvenlik tedbirlerine uyarak konuyla ilgili örnek davranışlar sergilemek gibi davranışlardan örnek oluşturacak bir ya da birkaçını gösteren davranış puanı indirilmemiş öğrencileri; öğretim yılı içinde herhangi bir ödül alıp almadığına bakılmaksızın öğrenci, öğretmen veya okul yönetiminin teklifi, onur kurulunun uygun görüşü doğrultusunda onur belgesiyle ödüllendirir. Bir öğretim yılı içinde iki ve daha fazla onur belgesi alan öğrencilere okulun onur listesinde yer verilir.

  Ayrıca öğretmenler kurulu, ders yılı başında yukarıda belirtilen davranışların dışında da onur belgesiyle ödüllendirilebilecek davranışları belirler. Belirlenen davranışlar okul yönetimince onur kuruluyla okul öğrenci ödül ve disiplin kuruluna bildirilir.

  Ödül takdir edilirken öğrencinin;

  a) Okul içindeki ve dışındaki genel durumu,

  b) Ders ve ders dışı faaliyetlerdeki başarısı,

  c) Davranışının niteliği, önemi ve çevresine örnek olup olmadığıgibi hususlar göz önünde bulundurulur.

  Ödül belgeleri; öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerin katıldığı bir ortamda törenle öğrencilere ya da velilerine verilir.

  Onur ve iftihar listeleri, ders kesiminde okul yönetiminin uygun göreceği bir günde öğrencilerin huzurunda, ayrı ayrı okunur ve daha sonra okulda herkesin görebileceği bir yere fotoğraflı olarak takip eden ders yılı süresince ayrı ayrı asılır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı