GeriGündem E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açılacak mı? Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı durduruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açılacak mı? Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı durduruldu

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açılacak mı? Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı durduruldu

E-Devlet'te hizmete giren yeni uygulama soyağacı sorgulama, dün aşırı talep görünce sistem kilitlendi. Vatandaşların merakla girmeye çalıştıkları yeni uygulama kısa süre içinde yoğun talep karşısında kilitlendi. Saatler geçmesine rağmen ilgi azalmayınca e-Devlet'ten sağlanan diğer hizmetlerde kullanılamaz hale geldi. Bu durumun ardından soyağacı sorgulama ekranı geçici bir süreliğine askıya alındı.

İlk kez 8 Şubat’a uygulamaya konulan E-devlet’in yeni hizmeti soyağacı sorgulama hizmeti, Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir ilgi gördü. Pek çok vatandaşın aynı anda ‘Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama’ hizmetine erişim sağlamaya çalışması nedeniyle e- devlet sistemi kilitlendi. Bu nedenle yeni uygulama geçici olarak kapatıldı. Peki e- devlet, soyağacı sorgulama uygulaması ne zaman başlayacak? İşte Nüfus Müdürlüğü’nün açıklaması.

E-Devlet kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında vatandaşların "alt-üst soy raporu"nun Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üzerinden alabilmesi için yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından dün saat 14.00'ten itibaren belgeler alınmaya başlandı.

‘Alt-üst soy raporu’ndan dün gece 04.00’e kadar milyonlarca kişi faydalanmaya çalışırken ancak 737 bin 237 kişi giriş yapabildi. TÜRKSAT yetkililerinden edinilen bilgiye göre, gece saat 02.00’ye kadar, soyağacıyla ilgili toplam 200 bin kişi belge alabildi. Asıl yoğunluk, 02.00-04.00 saatleri arasında yaşanırken bu saatler arasında da 110 bin belge üretildi.

Saat 04.00'ten itibaren yoğunluğun artarak devam etmesi nedeniyle verilen hizmette gecikmelerin oluşması ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlanmasından dolayı alt-üst soy raporunun e-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durduruldu.

e-Devlet üzerinden "nüfus kayıt örneği, yerleşim yeri ve diğer adres belgesi" hizmeti sunulmasına devam edilecek ve yoğunluğun azalmasından sonra alt-üst soy raporu hizmeti kısa süre içerisinde kullanıma açılacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre:

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

737 BİN KİŞİ GİRİŞ YAPABİLDİ

e-devlet’ten alınmaya başlanan ancak, aşırı yoğunluk nedeniyle e-devlet internet sitesinde aksamalara neden olan ‘alt-üst soy raporu’ndan dün gece 04.00’e kadar milyonlarca kişi faydalanmaya çalışırken ancak 737 bin 237 kişi giriş yapabildi.

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açılacak mı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı durduruldu

NE OLMUŞTU?

Dün hizmete giren yeni uygulama sayesinde vatandaşlar artık internet ortamında soyağacı sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. Alt-üstsoy sorgulama ekranından girilen bu yeni hizmete, sağ üst köşede bulunan belge oluştur linki tıklanarak 2 adımda soyağacı listesine ulaşılabiliyordu. Dün özellikle akşam saatlerinde meydana gelen yoğunluk e-Devlet sitesinin tümüyle kilitlenmesine neden oldu. Soyağacı sorgulama dışındaki hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşlarda büyük mağduriyet yaşadı. Durumu sosyal medyadan paylaşan vatandaşlar tepkilerini dile getirdi.

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açılacak mı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı durduruldu

 

SOYAĞACI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

 E-Devlet kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında vatandaşların "altsoy-üstsoy raporunun" nüfus müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üzerinden alabilmesi için yapılan çalışmalar bugün tamamlanarak, e-Devlet hizmeti yürüten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü'nün kullanımına açıldı. Altsoy-üstsoy raporu kullanıma açıldığı gün e-Devlet üzerinden 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretildi.

E-Devlet soyağacı sorgulama ekranı açılacak mı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı durduruldu

Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üstsoy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle