Gündem Haberleri

  E-devlet yolunda önemli adım

  Hürriyet İnternet
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom tarafından açılan "E-Devlet Kapısı" ihalesini, Oyak grubunun teknoloji şirketi Oytek kazandı. Oytek, E-Devlet Kapısı projesinin uygulama altyapısında BEA Systems ile birlikte çalışacak. E-Devlet Kapısı projesi ile devletin işleyişi hızlanacak, bürokrasi azalacak, zamandan ve paradan önemli tasarruf sağlanacak.

  BEA Systems, E-Devlet Kapısı'nın altyapısının servis odaklı mimari (SOA) konsepti çerçevesinde kurulmasında, bu alandaki deneyimi ve bilgi birikimiyle önemli bir görev üstlenecek. Bu mimariyi gerçekleştirmek için projede BEA Systems'ın portal ve entegrasyon sunucuları dışında BEA Service Delivery Platform da (SDP) kullanılacak.

   

  Konuyla ilgili olarak görüşlerini aktaran BEA eSolutions Genel Müdürü Bülent Uygur, Türkiye'nin e-devlet ile gerçek bir dönüşüm yaşayacağını, devletin işleyişinin 2000'li yılların hızını biraz gecikmeyle de olsa yakalamış olacağını ve vatandaş-devlet ilişkilerinin düzeleceğini söyledi.

  Uygur, "E-Devlet Kapısı ile kamu hizmetleri ortak bir platformda buluşturulacak ve tek noktadan vatandaşa sunulacak. Devlet hizmetlerine elektronik ortamda ulaşılması ile devletin işleyişi hızlanacak, bürokrasi azalacak, zamandan ve paradan önemli tasarruf sağlanacak" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı