Gündem Haberleri

  ‘E-devlet’le adalet

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı, 2004 yılında tamamen hizmete girecek 100 trilyonluk ‘E- devlet’ projesiyle yargıda interneti kullanacak.

  Bu sistemle, duruşma günleri internetten öğrenebilecek, avukatlar sisteme girip, dilekçelerini vererek dava açabilecekler.

  Adalet Bakanlığı da sanal ortamın kolaylıklarından ve hızından yararlanabilmek amacıyla Havelsan Anonim Şirketi ile Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) protokolü imzaladı. Kısaca (E-devlet) olarak simgelenen elektronik devletin olanaklarının bu projeyle yargıya da sunulacağını, Kopenhag kriterlerinin yargı ayağının yerine getirileceğini anlatan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 2004 yılı sonunda tamamiyle hizmete girecek olan proje için önümüzdeki yıllarda Adalet Bakanlığı'na verilecek bütçeden 100 trilyon liranın kesilmeden ayrılması gerektiğini bildirdi.

  Sistem yaşama geçtiğinde dava sahipleri duruşma günlerini internetten öğrenebilecek, avukatlar sisteme girerek, dilekçelerini vererek dava açabilecekler. Türkiye'de bu konuda biraz geç kalındığını belirten Türk, yargı hizmetlerinin bütün ülke düzeyinde sürdürülmesi, davaların en kısa zamanda ve en az giderle sonuçlandırılmasının bir hukuk devletinin en önemli özelliklerinden olduğunu vurguladı. Elektronik devletten söz eden Türk, ‘‘Elektronik devleti yargıya da sunmak bugün imzalayacağımız sözleşmenin temel amacıdır’’ dedi.

  Kopenhag kriterlerinde yeralan ölçütlerden birisi olan Bilgi İşlem Dairesi'nin Adalet Bakanlığı'nda da kurulduğunu kaydeden Türk, sözleşmenin iki aşamada gerçekleşeceğini bildirdi. Türk, 2001 sonunda tamamlanacak birinci aşamayla tüm verilerin veri tabanında tutularak izlenmesi, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile uluslararası kuruluşlarla da bilgi alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğünü kaydetti. Türk, ikinci aşamada da Ankara'nın pilot bölge olarak kabul edileceğini, kademeli olarak bütün Türkiye'nin sisteme dahil edileceğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı