Gündem Haberleri

  E- devlet ile üniversite kaydı nasıl yapılır? (E-kayıt nedir? E-kayıt yapılacak üniversitelerin listesi)

  Hürriyet Haber
  28.07.2015 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Artık üniversite kayıt işlemlerini de internet üzerinden yapmak mümkün. E- devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilen e - kayıt dönemi Türksat- YÖK iş birliği ile önümüzdeki senelerde tüm üniversitelerde yaygınlaşacak.

  Artık neredeyse her bürokratik işlem internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. E-devlet kapısı sayesinde artık üniversitelere kayıt da dijital ortamda gerçekleştirilebilek. Dileyen adaylar evlerinden kolaylıkla üniversiteye kayıt olabilecek.

  Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile şirket arasında yapılan iş birliği çerçevesinde ilk olarak 32 devlet üniversitesinde başlatılan elektronik kayıt, e-Devlet Kapısı üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/) web sitesi ile yapılabilecek.


  Tüm devlet üniversiteleri kayıtlarının e-Devlet Kapısı üzerinden yapılmasına ilişkin çalışmaların, Türksat ile YÖK tarafından tamamlanmasıyla 106 devlet üniversitesine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 213'ü, e-Devlet Kapısı mobil ve web uygulamaları üzerinden üniversite kayıtlarını yapabilecek.

  'E-kayıt'lar 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.


  ÜNİVERSİTELERE E- KAYIT NASIL YAPILIR?

  Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler (https://www.turkiye.gov.tr/) adresinde ‘e-hizmetler' bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında ilgilki tarihlerde açılacak ‘Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

  Uygulama ile söz konusu üniversiteye yeni yerleşen öğrenciler isteğe bağlı olarak bildirilen tarihler arasında ‘e-Devlet' kapısı üzerinden elektronik olarak kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecekler. Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecekler.

  Geçen yıl 32 üniversitede gerçekleştirilen pilot uygulama önümüzdeki yıllarda tüm üniversitelere yaygınlaştırılacak.2014 yılından itibaren Öğrencilerin üniversitelerine gitmeden elektronik kayıt yaptırabilecekleri üniversitelerin listesi şöyle:


  ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

  AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

  İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ

  AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

  KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

  KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

  KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ

  BATMAN ÜNİVERSİTESİ

  KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

  BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

  KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ

  BOZOK ÜNİVERSİTESİ

  NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

  BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ

  ORDU ÜNİVERSİTESİ

  ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

  ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

  OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ

  ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ

  RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

  ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  SİİRT ÜNİVERSİTESİ

  GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ

  SİNOP ÜNİVERSİTESİ

  İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

  SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

  İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

  YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

  E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

  E-devlet hizmetlerine giriş işlemlerinde kullanılabilmekte olan e-Devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanı ile birlikte başvurmak gerekiyor. E-Devlet şifresi isteğe bağlı olarak özel bir şifreyle de sisteme giriş esnasında veya sistem içerisindeki güvenlik işlemleri bölümünden değiştirilebiliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı