Gündem Haberleri

  E-devlet ikametgah belgesi nasıl alınır? E-devlet ikametgah sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

  Hürriyet Haber
  06.08.2015 - 15:47 | Son Güncelleme:

  İkametgah belgesi almak artık çok kolaylaştı. Bu belgeyi almak için mahalle muhtarlıklarına gitmeye gerek yok. Devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda gerçekletirilmesini sağlayan e-devlet şifresi ile ikametgah belgesi almak artık mümkün. E-devlet şifresi ile nasıl ikametgah alabileceğinizi haberimizden öğrenebilirsiniz.

  İnsanların yaşamlarını sürdürmek için oturdukları yere ikametgah denir. Her vatandaşın sadece bir ikametgah adresi vardır. Yasalara göre ticari ve sanayi işletmelerin ikametgahları birden fazla olabilir. Ayrıca yazlık ve kışlıklarımızı, köylerimizi ikinci adres olarak göstermek mümkündür. Peki ikametgah belgesi nereden alınır ve ikametgah belgesi nasıl alınır? Daha önceleri ikametgah belgesi, muhtarlıklardan ücret karşılığı alınıyordu. Artık günümüzde ikametgah belgesini alma sadece muhtarlıktan olmuyor. 1 yıla yakın bir süredir ikametgah belgeleri Nüfus Müdürlükleri tarafından da verilmektedir. Ayrıca bu hizmeti sadece bağlı bulunduğu ilçeden değil, tüm yurttaki Nüfus Müdürlüklerinden almak mümkündür. Bu olayın diğer bir ayrıcalığı ise ikametgah veya nüfus cüzdan örneği herhangi bir ücret istenmemesidir.


  E-devlet şifresi ile ikametgah almak için aşağıdaki linki tıklayın
  https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/Dogrulama/YerlesimYeriDogrulama.aspx


  E-DEVLET ŞİFRESİ İLE İKAMETGAH BELGESİ NASIL ALINIR?

  E-Devlet ikametgah belgesi alma işlemi gerçekleştiğinde, eğer girdiğiniz vatandaşlık numarası doğru ise aradığınız kişinin şu anda nüfusa kayıtlı olduğu yer değil, ikamet ettiği yani yaşadığı yeri öğrenmiş olacaksınız. Bu sorgulamayı yaparken önemli olan husus aradığınız kişinin oy kullanma yetkisinin olup olmadığıdır. Yani siz herhangi birinin ikametgah adresini öğrenebilmek için o kişinin 18 yaşından büyük olup seçmen kaydının bulunması lazımdır. Ancak bu koşullar doğrultusunda E-Devlet ikametgah belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİNİN SORGULANIŞ ŞEKLİ

  Vatandaşlık numarasını bildiğiniz bir kişinin ikametgah adresini kolayca öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak E-Devlet ikametgah belgesini T.C. kimlik numarası yazan bölüme adresini bulmak istediğiniz kişinin vatandaşlık numarasını girerek ve resim doğrulamasını da kontrol ettikten sonra “Sonraki” butonuna tıklayınız. Bu şekilde işleminize devam edebilirsiniz.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı