GeriGündem e-Devlet 4A-4B emekli aylığı sorgulaması nasıl yapılır? Ne zaman emekli olurum?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

e-Devlet 4A-4B emekli aylığı sorgulaması nasıl yapılır? Ne zaman emekli olurum?

e-Devlet 4A-4B emekli aylığı sorgulaması nasıl yapılır? Ne zaman emekli olurum?
Kayıp veya çalıntı cihaz bildirim işlemleri için artık herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok Bu işlemleri online olarak gerçekleştirebilmeniz mümkün. Peki cihazınızın kapama işlemi nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde.

2008 senesinde hizmete sunulan e-Devlet kapısı sistemi ile artık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sorgulamaları yapmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. SGK bünyesindeki vatandaşlar e-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla ne zaman emekli olabileceklerini ve emekli maaşlarını sorgulayabilirler. Peki, ne zaman emekli olurum sorgulaması nasıl yapılır? e-Devlet emekli aylığı sorgulaması nasıl gerçekleştirilir? İşte tüm detaylar...

Sigortalı olarak çalışan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlar. Tüm kamu kurumlarının işlemlerinin online olarak gerçekleştirilebildiği e-Devlet üzerinden emeklilik hesaplaması yapılabilmektedir. Böylece vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını öğrenebilirler.

Aynı zamanda çalışan kişiler ne kadar emekli maaşı alacaklarını da öğrenebilirler. Öte yandan emekli olduktan sonra alacakları maaşı merak eden vatandaşlar yine e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilirler.

E-DEVLET NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM SORGULAMASI (4A, 4B, 4C)

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlarsa e-Devlet sisteminden ne zaman emekli olacaklarını hesaplayabilirler. Bunun için vatandaşların e-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olan vatandaşların ‘https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim’ web sitesine gittikten sonra ‘Sigorta Kolu’ kısmında yazan seçeneklerden birini (4A, 4B, 4C) işaretlemesi gerekmektedir.

Daha sonra ise ‘Hizmete Başlama Tarihi’ kısmının eksiksiz doldurulması ve ‘sorgula’ butonuna basılması lazımdır. İşlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza ‘Sorgulama Sonucu’ çıkacaktır. Bu sonuçta emeklilik aylığı kazanma koşullarının bilgisi verilmektedir. Böylelikle sorgulama yapan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını öğrenebilirler.

4A EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

4A çalışanları emekli aylık bilgisi sorgulaması yapmak için e-Devlet sistemine giriş yaparak  ‘https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi’ web sitesine gitmelidir. Söz konusu bağlantıya giden vatandaşların karşısına herhangi bir işlen yapmadan emekli aylık bilgisi sonucu gelecektir.

E-DEVLET İLE 4B EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

BAĞ-KUR (4B) kurumuna bağlı olarak çalışan vatandaşlar ne kadar emekli aylığı alacaklarını hesaplayabilirler. e-Devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar ‘https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama’ web sitesine giriş yaparak emekli aylığı hesaplaması yapabilirler. Söz konusu adrese giden vatandaşların emekli aylığı hesaplaması yapmak için kurum seçmesi gerekmektedir. e-Devlet sisteminde Esnaf veya Tarım kurumlarından birini seçen vatandaşlar ‘Sorgula’ butonuna tıkladıklarında emekli aylığı hesaplama sonucu ekrana gelecektir.

EMEKLİ AYLIKLARINDAN SGDP KESİNTİSİ KALDIRILDI!

Ocak ayında tüm emeklilerin maaşına çifte zam yansıtılırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri %3,86+100 TL zam aldı. Öte yandan Memur emeklileri %6+%0,90 zamlı olarak maaşlarını aldılar. Çifte zammın ardından ise emekli olan ancak Bağ-Kur kapsamında çalışanların maaşlarından yapılan %10’luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı. Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılmasıyla beraber emekli vatandaşlar da gelir artışı elde etti. Çalışan emeklilerin bir sonraki maaşlarında %10’luk artışın yaşanmasıyla beraber emekli olup kendi işini kuran emekliler, 87 ile 381 lira arasında gelir artışı elde etmiş oldu.

E-DEVLET SGK SORGULAMA İŞLEMLERİ

e-Devlet kapısı üzerinden SGK 4A, 4B ve 4C sorgulaması ile alakalı yapılabilen hizmetler şu şekildedir;

4A Hizmetleri

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

4A Banka ve Adres Değişikliği

4A Emekli Aylığı Kesintileri

4A Emekli Aylık Bilgisi

4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama

4A Emeklilik Kaydı

4A Emekli Ödeme Bilgileri

4A Hizmet Dökümü

4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama

4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

 

4B Hizmetleri

4B Banka ve Adres Değişikliği

4B Basamak Bilgisi

4B Borç Durumu

4B Emekli Aylığı Kesintileri

4B Emekli Aylık Bilgisi

4B Hak Sahipliği

4B Hizmet Bilgisi

4B Ödeme Dökümü

4B Tescil Kaydı

4B 6111 Yapılandırma Borç Bilgileri

4B(Bağkur)Günlük Kazanç Beyanı Girişi

4B Emekli Aylığı Hesaplama

4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı

 

4C Hizmetleri

4C Banka Değişikliği

4C Bir Aylık Maaş Tercihi

4C Emekli Aylığı Kesintileri

4C Emekli Aylık Bilgisi

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

4C Tescil Kaydı

4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi

 

Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama

4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi

4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama

Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle