GeriGündem DYP'li vekillere önseçim darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DYP'li vekillere önseçim darbesi

DYP'nin önseçim ve aday yoklaması yaptığı 28 ilden ancak 6'sında mevcut milletvekilleri ilk sırayı aldı. Diğer illerde yepyeni isimler ipi göğüslerken, Eyüp Aşık, Trabzon'da açık ara 1'inci oldu.

ANAP'tan DYP'ye geçen Trabzon milletvekili Eyüp Aşık, DYP'nin düzenlediği aday yoklamasında liste başı olmayı başardı. Aşık ile birlikte DYP'ye geçen Giresun Milletvekili Burhan Kara ise Genel Başkan Tansu Çiller'den bir başka ilden kontenjan sözü aldığı için önseçime katılmadı.

Çoğunluğunu yeni isimlerin kazandığı önseçim ve aday yoklamalarında mevcut milletvekillerinden Mehmet Gözlükaya, Denizli'de 4'üncü sırayı, Rasim Zaimoğlu Giresun'da 3'üncü sırayı kazandı. İzmir'de 1. Bölge Yıldırım Ulupınar, işadamı Selim Yaşar ve Metin Dökmeciler, 2. Bölge'de ise Yücel Karaşan, Muhsin Erdem ve Basri Özçoban ilk üç sırayı paylaştı. Eski Muğla milletvekili ve TBMM İdare Amiri Latif Sakıcı, Muğla'da 2'nci sırayı kazandı.

Önseçim ve aday yoklaması yapılan 28 ilden sadece altısında mevcut milletvekilleri İlyas Yılmazyıldız (Balıkesir), Eyüp Aşık (Trabzon), Kemal Çelik (Antalya), Ali Rıza Gönül (Aydın), İsmail Karakuyu (Kütahya), Ali Şevki Erek (Tokat) ilk sırayı kazandı. İki ilde de eski milletvekilleri ilk sırayı kazanırken, 22 ilde de ilk sırayı yeni isimler aldı.

GÜCÜNÜ YİTİRMEYEN ESKİLER

Eski ve mevcut milletvekillerinin ilk sırayı kazandıkları illerdeki sonuçlar şöyle:

Kocaeli 1'inci sıraya eski milletvekili Kazım Dinç yerleşirken, 3'üncü sırada eski milletvekili Halil İbrahim Artvinli yer alıyor.

Balıkesir En atak milletvekillerinden İlyas Yılmazyıldız 1'inci sırayı kaptırmadı. Eski Devlet Bakanı Baki Ataç 3'üncü, eski milletvekili Cemal Öztaylan ise 7'nci sırada bulunuyor.

Trabzon Trabzon'da ANAP'tan transfer Eyüp Aşık açık farkla 1'inci seçildi.

Antalya Mevcut milletvekillerinden Kemal Çelik 1'inci, Mehmet Beysarı 4'üncü sırada.

Aydın Grup Başkanvekili ve eski Sanayi Bakanı Ali Rıza Gönül 1'inci sırada.

Bilecik Devlet eski Bakanı Bahattin Şeker büyük bir farkla 1'inci sıradan seçildi.

Tokat Eski bakan ve 5 dönemdir Meclis’te bulunan Ali Şevki Erek 1'inci sırada.

Kütahya Mevcut milletvekili İsmail Karakuyu 1'inci sırada.

DYP, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Denizli, Gaziantep, Hatay, Mersin, Konya, Manisa, Ordu, Tokat, Trabzon ve Karaman'da milletvekili adaylarını aday yoklamasıyla belirledi. Çorum, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İzmir (1 ve 2. bölge), Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Muğla, Van, Bayburt ve Bartın da önseçimle saptadı.

Aşık fark attı

İLK
kez 1983'te ANAP Trabzon Milletvekili olarak Meclis'e giren Eyüp Aşık, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ile Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. Aşık'ın, ANASOL-D hükümetinin yıkılmasında etkili olan Alaattin Çakıcı kasetlerinde ismi geçti. ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın sağ kolu olan Aşık, ANAP'ın son kongresinde Yılmaz'ın karşısına genel başkan adayı olarak çıktı. Aşık, 28 Eylül 2001'de ANAP'tan istifa edip, 5 Ekim'de DYP'ye geçti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle