Gündem Haberleri

  DYP'li Alp'ten Kral Abdullah'a 'rica'

  ANKA
  14.08.2006 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Türkiye'yi ziyareti sırasında İstanbul’a yatırım sözü veren Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a 8 yıl Kral Fahd Üniversitesi'nde hocalık yapan DYP'li Prof. Ahmet Vefik Alp, "İstanbul bunalmış, bitmiş durumda. Majesteleri yatırımlarınızı İstanbul dışına alabilir misiniz" ricasında bulundu.

  DYP Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi, mimar-kent bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, udi Arabistan Kralı Abdullah'a hitaben ilginç bir "rica" mektubu kaleme aldı. Pof. Alp, kendini "Kral Hazretlerim, bendeniz yabancınız değilim. 1982-1990 yılları arasında 8 yıl en seçkin üniversiteniz Dahran Kral Fahd'da mimarlık, şehircilik hocasıydım" diye tanıttı.

  "Yüksek hoşgörünüze sığınarak bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum" diyen Prof. Alp, son yıllarda Türk devlet büyüklerinin Türkiye'yi ziyaret eden yabancı liderler ve süper zenginlere İstanbul’u gezdirerek "size şu arsayı, bu arsayı verelim, tesis yapın" dediklerini kaydetti.

  Prof. Alp, mektubunda şöyle dedi:

  "Majestelerim, İstanbul bunalmış, boğulmuş, bitmiş durumda. Nüfus 15 milyona dayandı, yüzde 70'i illegal barınıyor. Günde 600 araç plaka alıyor, ulaşım tıkandı, kilitlendi, günümüz yollarda geçiyor. Belediye acz içinde.

  Uyuşturucu, fuhuş, kapkaç, illegalite, mendilciler, tinerciler ve her birinin mafyası, çetesi almış yürümüş, Emniyet acz içinde. Doğa ve tarihle yüklü bu zarif kent dengelerini yitiriyor, çürüyor, yaşanamaz hale geliyor. Deprem beklerken en son susuzluk riski de belirdi...

  Bu sıkıntıların hepsi İstanbul’un şuursuzca yüklenmesinden kaynaklanıyor. Alt yapı 30 yıl önceki İstanbul’a yetecek durumda. Basında Formula-1 yakınında ve Sultanbeyli’de yatırımlar yapmayı düşündüğünüz yazıyor. Bence İstanbul sınırları içinde yatırım yapmayın Kral Hazretleri. Majesteleri, yatırımlarınızı İstanbul dışına alabilir misiniz?"

  Prof. Alp, İstanbul’un dışında çok güzel alanlar bulunduğuna dikkat çekerken, "Mesela Gebze, Muallimköy'de yarım bırakılan TC Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bölgesi biçilmiş kaftan" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı