Gündem Haberleri

  DYP'den Yılmaz'a: Meclis, kalp yetmezliğinde

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘‘Parlamento demokrasinin kalbidir, Meclis'i çalıştıralım’’ çağrısına, DYP Grup Başkanvekili Saffet Arıkan Bedük, ‘‘Bu Meclis kalp yetmezliğine girdi, derhal seçime gidilmeli’’ yanıtını verdi.

  Bugüne kadar Yılmaz'a yönelttikleri hiçbir öneriye yanıt alamadıklarını savunan Bedük, Hürriyet'e, koalisyon ortaklarının Meclis'i çalıştırabilmek için mutlaka ‘Uzlaşma arayışına girmek zorunda olduklarını’ bildirdi. Bedük, ‘‘Bir azınlık hükümeti Meclis'e tasarı dikte edemez. Olumlu bir yaklamışım, hem Meclis hem de demokrasiye yararlı olur’’ dedi. Bedük, Başbakan'ın bu çağrısında samimi olmadığını söyledi.

  DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, 8 yıllık eğitim yasasından bugüne, hükümetin Meclis'e hiç bir temel tasarıyı getirmediğini ifade etti. Güven, ‘Ben getirdim, sen bu tasarıyı çıkart’ anlayışı ile adım atılamayacağına dikkat çekerek, ‘‘Madem tasarılar önemli, neden her hafta Danışma Kurulu ile gündemi değiştirmeye çalışıyorlar’’ dedi. Güven, TBMM Genel Kurulu'nun gece çalışmasına sıcak bakmadıklarını da tekrarladı.

  MECLİS'İ ÇALIŞTIRMALI

  DSP Grup Başkanvekili Ali Ilıksoy ise Yılmaz'a destek vererek, ‘‘Biz grup olarak Meclis'in çalışması için üzerimize düşeni yapıyoruz. Eğer her grup aynı sorumlulukla davranırsa, Meclis ülkenin sorunlarını çözecek yasaları biran önce çıkartır’’ dedi.

  ANAP Grup Başkanvekili Uğur Aksöz, Başbakan'ın çağrısının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek ‘‘Başbakan'ın buna neden gerek duyduğunu herkesin çok iyi düşünüp değerlendirmesi gerekir’’ dedi. Aksöz, ANAP grup yönetimi olarak, Meclis'i verimli çalıştırmanın yollarını arayacaklarını ifade etti. Aksöz bunun için başta koalisyon ortakları olmak üzere, tüm partilerle istişarelerde bulunacaklarını belirterek ‘‘Gerekirse cuma, gerekirse gece gündüz yoğun tempoda çalışarak, bu kalbin çalışmasını sağlayacağız’’ yorumunu yaptı.

  Hükümet bu hafta meclis çalışmalarına yine memur sendika yasa tasarısıyla devam etmeyi planlıyor. Ancak diğer grupların mutabakatı sağlanabilirse, bir defaya mahsus olmak üzere bu görüşüme ertelenebilecek. Bu durumda öğretmenlere yüzde 18 ek zam öngören tasarının ele alınması sağlanacak. Ardından yabancılara ikamet, bekçilere polislik hakkı, vergi numarası tasarısı ve idare mahkemelerinde düzenleme içeren bir dizi tasarı ve teklif öne çekilecek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı