Gündem Haberleri

  DYP'den 'geçmişe yönelik' yasa teklifi

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 14:54 | Son Güncelleme:

  DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in Medeni Kanun`u onaylaması durumunda, edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin hükmün geçmişe yönelik olarak uygulanması için yasa teklifi vereceklerini bildirdi.

  Güven, Parlamento`da düzenlediği basın toplantısında, Medeni Kanun`un DYP`nin desteğiyle çıktığını ve edinilmiş mallara katılma rejiminin evliliklerin başlangıç tarihinden itibaren geçerli olmasına ilişkin ilk önergenin 23 Ekim 2001 tarihinde DYP tarafından verildiğini, ancak iktidar çoğunluğunun oylarıyla reddedildiğini söyledi.

  Yasadaki düzenlemenin, ``karı-koca arasındaki kavgalara neden olacağını`` savunan Güven, yapılan yanlışın yeni bir yasa teklifiyle düzeltilebileceğini kaydetti. Güven, ``Medeni Kanun şu anda Cumhurbaşkanı tarafından inceleniyor. Eğer bir kez daha görüşülmek üzere TBMM`ye gönderilirse bu konudaki önergemizi yineleyeceğiz. Yok eğer Cumhurbaşkanı yasayı bu haliyle onaylarsa o zaman da kadınlarımızın haklarını korumak üzere bu konuda bir yasa teklifini TBMM`ye vereceğiz`` dedi.

  Güven, yasa teklifini vermeleri durumunda, diğer partilerdeki kadın milletvekillerini de bu teklife imza koymaya çağırdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı