Gündem Haberleri

  DYP'de asker çatlağı

  Hakan AKPINAR / ANKARA
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Lideri Tansu Çiller'in TSK komuta kademesine çatan sözleri, partide farklı yorumlara neden oldu. Mehmet Gölhan, ‘‘Ordusuyla kavgalı siyasetçi olmaz’’ derken, Hasan Ekinci de ‘‘Tansu Hanım'ın eleştirileri askere değil, asker içindeki siyasi davranışlaradır’’ görüşünü savundu.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'ni sürekli eleştiren ve önceki gece, ‘‘Gerekirse Marmaris'in nüfusunu birkaç kişi daha fazlalaştırırız’’ sözleriyle iktidara geldiğinde komutanları emekliye sevkedeceği mesajı veren DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in tutumu, partide çatlağa neden oldu.

  Çiller, her fırsatta TSK'ya ve komuta kademesine çatarken, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, yapıcı bir üslup kulandı. Gölhan, ‘‘Askerle kavga olmaz. Ordusuyla kavgalı siyasetçi olmaz’’ dedi. Komutanlara sıcak mesajlar gönderen Gölhan, ‘‘Siyasette uzun süreli dargınlık olmaz’’ sözleriyle, Çiller'in askerle olan ilişkilerinin düzeltileceğini belirtti. Gölhan, kendisiyle sohbet eden bazı gazetecilerin, ‘‘Çiller'i bu konuda uyaracak mısınız?’’ sorusuna da, ‘‘Gerekirse uyarırız’’ karşılığını verdi. Gölhan, siyasetçinin ‘Medya ve işadamlarıyla da kavgalı olamayacağını’ vurguladı. Gölhan, ‘‘Ordunun üst kademesi Çiller'e çok kızıyor’’ sözlerine de ‘‘Benim Milli Savunma Bakanlığım zamanında, Ordu Çiller'e hiç kızmıyordu’’ yanıtını verdi. Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘‘Genelkurmay Başkanı da Susurluk Olayı'nın üstüne gitmemizi istedi’’ sözlerine ise tepki gösteren Gölhan, ‘‘Bu sohbet esnasında askerlerin söylediği şeydir. Bu tür şeyler dışarı yansıtılmamalıdır’’ diye konuştu.

  Susurluk skandalı konusunda askerlerin elinde bilgi olmadığını söyleyen Gölhan, ‘‘Askerler Susurluk Komisyonu'na davet edilmişlerdi. Ellerinde bilgi olsaydı, komisyona gelip bilgi verirlerdi zaten’’ dedi. Demokrasinin asker baskısıyla gelmemesi gerektiğini savunan Gölhan, ‘‘Biz demokrasinin tamir edilmesi için seçim diyoruz. Sandıktan ne çıkarsa çıksın, askerin saygılı olması gerekir’’ diye konuştu. RP'nin artık yüzde 21 oy almasının mümkün olmadığını öne süren Gölhan, ‘‘Askerin de zaten RP'ye tahammülü yok’’ dedi.

  Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Hürriyet'e, ‘‘Askerle kavga ettiğimiz kanaatinde değilim. Bizim misyonumuzda güvenlik güçlerinin çok ayrı bir yeri vardır. Geçmişte partilerimiz kapatıldı, demokrasi şehitleri verdik, ama kavga etmedik. Ancak hassasiyetimiz, siyasetin kışlaya girmemesidir'' dedi. Paçacı, ‘‘Demokrasiyi kesintiye uğratacak kişi ve kurumlara karşı mücadele doğaldır. Ama bu, bir bütün olarak o kuruma karşı mücadele gibi anlaşılmamalıdır’’ sözleriyle, TSK ile mücadele içinde olmadıklarını vurguladı. Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci de ‘‘Bizim askerle bir gerginliğimiz yok. Tansu Hanım'ın eleştirileri askere değil, asker içindeki siyasi davranışlaradır’’ görüşünü savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı