Gündem Haberleri

  DYP’nin ağır toplarına Çiller'den by-pass

  Hakan AKPINAR / ANKARA
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP'de Genel Başkan Tansu Çiller'e yakın Genel Başkan Yardımcıları ile partinin Adalet Partisi kökenli ağır topları arasında ciddi bir kriz yaşanıyor. Çiller'in Meclis Başkanlığı seçimlerinde ve parti politikalarının belirlenmesinde ağırlığı milliyetçi kadrolara kaydırması, Güneydoğu kökenli milletvekilleriyle Mehmet Gölhan, Nahit Menteşe, Necmettin Cevheri ve Esat Kıratlıoğlu gibi isimler arasında rahatsızlık yarattı.

  Çiller'in Anadolu gezilerinde ve eğitim seminerlerinde ağırlıklı olarak milliyetçi kanadı oluşturan Genel Başkan Yardımcıları Meral Akşener, Cihan Paçacı ve Kayseri Milletvekili Ayvaz Gökdemir ile Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay'ı ön plana çıkarması yüzünden, parti içinde üstü örtülü bir kavga yaşanıyor. TSK'ya yönelik eleştirilerde milliyetçi kanadın desteğini alan Çiller'e, partinin AP kökenli milletvekilleri tepki gösteriyorlar. Adının açıklanmasını istemeyen ve Çiller'e yakınlığıyla tanınan bir Genel Başkan Yardımcısı, Cevheri, Menteşe ve Kıratlıoğlu'nun yemekli toplantılarda biraraya gelmelerini eleştirerek, ‘‘Ben bu hareketi bekliyordum’’ dedi. Gölhan da Hürriyet muhabirinin, ‘‘Partide AP kökenli eski milletvekillerine dönük bir eleştiri var’’ şeklindeki sözlerine, ‘‘Bazı genç arkadaşlar ateşli olabilirler. Bunları ciddiye almamak lazım’’ yanıtını verdi. Çiller'in ise yaz aylarında bir Genel Başkan Yardımcısı'na şöyle söylediği ortaya çıktı:

  ‘‘Gölhan, Cevheri, Menteşe ve Kıratlıoğlu gibi isimlerin partide önemli bir çalışma yapmadıklarını biliyorum. Ama bunları partide tutmak istiyorum. Onlar bizim vitrinimiz. Çünkü onları gören taraftarlar, partililer Adalet Partisi'ni, Demokrat Parti'yi görmüş gibi heyecanlanıyor.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı