Gündem Haberleri

  DYP: Koalisyonun koltuğu bırakma niyeti yok

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 15:25 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sağlam, "Koalisyon ortaklarının sonuna kadar, yok oluncaya kadar sandalyeyi bırakmak niyetleri de yok, millete gitme niyetleri de yok" dedi.

  Sağlam, DYP Genel Merkezi`nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin birçok olumsuz ilklere imza attığını, kendini ve ülkeyi bitirme noktasına getirdiğini ileri sürdü.

  İstanbul Ticaret Odası`nın verilerine göre, 8 aylık dönemde fiyat artışlarının yüzde 233`lere ulaştığını ifade eden Sağlam, ``nüfusun yüzde 10`nun borcunu ödeyemediği için elektriğinin kesildiğini, açlıktan ölen insanların olduğunu ve Başbakanlığın kapısının da millete kapandığını`` kaydetti.

  Devletin küçültüleceği, bakanlık sayısının azaltılacağı yönündeki açıklamaları da eleştiren Sağlam, geçen yıl devlet harcamalarının milli gelire oranında yüzde 55`ler düzeyinde artış kaydedildiğini söyledi. Sağlam, ``Küçülme bunun neresinde?`` diye sordu.

  Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıya karşın, koalisyon ortaklarının 2004`e kadar seçime gidilmeyeceği açıklamaları yaptıklarını belirten Sağlam, aslında hükümetlerin, daha fazla erimemek için bu durumlarda seçime gitmeyi istediklerini belirtti. Sağlam, ``Koalisyon ortaklarının sonuna kadar, yok oluncaya kadar sandalyeyi bırakmak niyetleri de yok, millete gitme niyetleri de yok`` dedi.

  Sağlam, Türkiye`de 630`a yakın kamu kuruluşu vakfının bulunduğunu,bu vakıfların bağış adı altında haraç topladıklarını, vatandaşı soyduklarını öne sürerek, bu vakıflardan 16`sı hakkında soruşturma bulunduğunu kaydetti. Sağlam, bu vakıfların gereği gibi denetlenmesini istedi.

  Mehmet Sağlam, bir gazetecinin, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü`ne Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu`nun yeniden atanmasına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in takdiri konusunda söylenecek bir şey olmadığını ifade etti. Sağlam, yanlışlığın, ``Prof. Dr. Alemdaroğlu ve YÖK konusunda Meclis`te kurulan Soruşturma Komisyonu`nun raporunun, halen Meclis gündemine getirilerek, kamuoyu ile paylaşılmamasında olduğunu`` kaydetti.
     
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı