Gündem Haberleri

  DYP hükümete girsin

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Baykal'ın desteğini şarta bağlaması üzerine ANAP, DYP'den hükümete girmesini istedi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, seçimde ittifak yapacakların önceden birlikte çalışması gerekir'' dedi. Başbakan Yılmaz da, ‘‘Milletin meselesini dert edinen herkesle çalışırız’’ sözleriyle, üstü kapalı çağrıda bulundu.

  CHP'nin hükümete desteğini şarta bağlaması, ANAP'ın yeni arayışlara yönelmesi ve bir süredir ‘seçim ittifakı’ isteyen DYP'ye, ‘Hükümete girin’ çağrısı yapmasına neden oldu.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler dün DYP'ye, ‘‘Seçimde ittifak yapacakların önce birlikte çalışması gerekir. DYP hükümete girsin’’ çağrısında bulunurken, Başbakan Mesut Yılmaz'dan da bu çağrıya üstü örtülü destek geldi. Siyasetin bir süredir açmazda olduğunu söyleyen Yılmaz, ‘‘Milletin meselesini kendine dert edinen herkesle çalışmaya, uzlaşmaya hazırız’’ dedi.

  ANAP'ın önceki gece yapılan Başkanlık Divanı toplantısında, CHP lideri Deniz Baykal'ın, ‘Seçim tarihinin deklare edilmesi şartıyla hükümete destek vereceği’ yönündeki sözleri değerlendirildi. Bugün yapılacak koalisyon ortakları zirvesinde, CHP Lideri'nin şartına ANAP kanadı olarak verilecek yanıt ve Pazar günü Yılmaz'ın Baykal ile buluşmasında neler söylemesi gerektiği üzerinde duruldu. Sonuçta, seçimin 1999 Mart'ından önce gerçekleşmesi için şartların oluşmadığı kararına varıldı.

  Koalisyon ortaklarının da seçim tarihinin önceden açıklanmasına karşı çıktığı hatırlatılan toplantıda, en ilginç öneri Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler'den geldi. Keçeciler, CHP'nin yeni tavrından sonra, zaten azınlık hükümetiyle Meclis'teki yasaları çıkarmanın zor olduğunu vurguladı. Keçeciler, ‘‘Bize seçim ittifakı öneren DYP'ye, gelin hükümete katılın çağrısında bulunmalıyız’’ dedi. Başbakan Mesut Yılmaz ile Başkanlık Divanı'nın diğer üyelerinin görüş belirtmediği sözleri için Keçeciler, dün Hürriyet'e şu açıklamada bulundu:

  ‘‘Ben, aklın yolu birdir mantığıyla hareket ediyorum. DYP bize seçimde ittifak öneriyor. Seçimde ittifak yapacakların önce beraber çalışması gerekir. Şimdi hangi hükümet olursa olsun, sosyal güvenlik, vergi ve diğer konuların Meclis'ten geçirilmesi lazım. Bunda herkes mutabık. O zaman taşın altına elinizi sokun. Yani önerim, mevcut hükümete DYP'nin ortak olmasıdır. Bu öneri CHP için de geçerlidir.’’

  Havaalanı dış hatlar terminalinin açılışı için dün Antalya'da bulunan Başbakan Mesut Yılmaz da, üstü kapalı olarak bu çağrıya destek verdi. Yılmaz, Türkiye'de büyük bir potansiyel bulunduğunu, ancak siyasal istikrarın eksik olduğunu belirterek, ‘‘Bunun sebebi de polemiğe ve kavgaya dayalı siyaset anlayışıdır’’ dedi ve şöyle devam etti:

  ‘‘Bu siyaset anlayışı ülkemizle ilgili en ciddi engel haline gelmiştir. Ülkemizi bu yanlış siyaset anlayışından kurtararak, hizmeti ve icraatı onun yerine ikame etme gayretindeyiz. Bugün enflasyon, enerji, ulaşım, demokrasi gibi konular insanımızın gündemine girmişse, bundan sonra artık endişeyle, kavgayla kaybedecek zamanımız olmamalı.’’

  Hükümetinin 9 aydır bu anlayışla hareket ettiğini sözlerine ekleyen Yılmaz, ‘‘Türkiye'yi seven, Türk milletinin meselesini kendine dert edinen herkesle çalışmaya, uzlaşmaya, anlaşmaya hazırız. Konjektürel iniş ve çıkışlardan etkilenmeden, Türkiye'nin kalkınması, büyümesi, gelişmesi ve huzuru yolundaki çalışmalarımıza destek olan herkese teşekkür ederiz’’ diye sözlerini tamamladı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı