Gündem Haberleri

  DYP: Başkanlar doğum kontrol hapı dağıtsın

  Ankara
  20.04.2004 - 10:02 | Son Güncelleme:

  DYP, partili belediye başkanlarının "denetime" açık olmalarını "ruhsatsız yapılaşmaya izin vermemelerini" istedi. DYP, partili belediye başkanlarına yönelik "Demokratik ve Etkin Yerel Yönetim İçin" rehber hazırladı.

  Hafta sonunda Ankara'ya alınarak "belediyecilik" eğitiminden geçirilen belediye başkanlarına dağıtılan rehberde, ana hedefler ve çözümlerin nasıl olması gerektiği anlatıldı.

  Etkin bir belediyecilik için ana hedefler, "Yönetim kültürü, stratejik planlama, hizmet sunma kapasitesi, proje yönetimi, çevre yönetimi anlayışı, kaynak yönetimi, halka dönüklük, yönetimler arası ilişkiler, çağdaş bilgi teknolojisi, kurumsal değerler ve ahlak anlayışı ile iç denetim" olarak sıralandı.

  Hedeflere ilişkin çözümlerin nasıl olmasının da anlatıldığı rehberde, DYP'li belediye başkanlarına "iç denetimden kaçmamaları", "kamu denetimine açık olmaları" önerildi.

  "RUHSATSIZ YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYİN"

  Belediye başkanlarının "ruhsatsız yapılaşmaya izin vermemeleri", "yapı güvenliği ve denetimini mutlaka sağlamaları" istenilen rehberde, "Gecekondunun önlenmesi için yapılacak planlama il hazine ve arsa ofisi genel müdürlüğü elinde bulunan arsalar planlanarak, ihtiyaç sahibi olanların yararlanmasına tahsis edilmelidir" denildi.

  Yeni imar sahalarında otopark sorununun konutların altında çözümlenmesi öneriler rehberde, göç ve sorunlarına da değinildi.

  Göç nedeniyle hızlı nüfus artışı olan illerde gecekondulaşmanın ve çarpık kentleşmenin önlenebilmesi için yapılacak düzenlemelerin yanı sıra çarpık kentleşmeye neden olan ve özellikle gecekondularda yaşayan insanların eğitilmesi gerektiği işaret edilirken, bu konuda bazı öneriler şöyle sıralandı:
  "-Aile planlaması eğitimi anne ve babalara birlikte verilmelidir.
  -Gecekondu semtlerinde ücretsiz, doğum kontrol ilaçları ve araçları dağıtılmalıdır.
  -Az çocuk sahibi olunmasını özendirici kullandığı su, elektrik bedellerinde indirim gibi önlemler alınmalıdır.
  -Gecekondu semtlerinde iş ve beceri edindirme kursları açılmalı, halk eğitimine önem verilmeli."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı