Gündem Haberleri

  DYP: 3'lü paket ayıp

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevfel Şahin, cumhurbaşkanlığı seçiminin, milletvekili maaşları ve parti kapama konusuyla birlikte 3'lü bir paket haline getirilmesini kabul etmeyeceklerini bildirdi. Şahin, ‘‘Böyle bir önemli Anayasa değişikliğine milletvekili maaşlarını koymak, demokrasiye karşı bir ayıptır’’ dedi.

  TBMM'de Anayasa değişikliği haftasına girilirken, DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevfel Şahin, hükümetin 5+5 formülüyle Cumhurbaşkanlığı seçimine, milletvekili maaşları ve parti kapama konusunu da ekleyerek üçlü paket haline getirmesini kabul etmeyeceklerini bildirdi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar ise bu konuda kararsız olduklarını vurguladı. Şahin dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 5+5 formülünü desteklediklerini vurguladı. Ancak üçlü paketi kabul etmediklerini bildiren Şahin, ‘‘Nereden çıktı bu üçlü paket? Böyle bir önemli Anayasa değişikliğine milletvekili maaşlarını koymak, demokrasiye karşı bir ayıptır’’ dedi. Şahin, bunun milletvekillerine saygısızlık, cumhurbaşkanlığı makamını hafife almak olduğunu iddia etti. Şahin, ‘‘Bütün herkesin anlaştığı cumhurbaşkanlığı değişikliği tek başına gelir ve Meclis'ten geçer’’ dedi. Şahin, Anayasa değişikliğinin üçlü paket biçimine dönüştürülmesinin, cumhurbaşkanı olmak isteyen ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın bir manevrası ve gündem değiştirme çabası olarak nitelendirdi.

  ANAP KARARSIZ

  Bu arada ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar ise liderler zirvesinde sadece 5+5 konusunda anlaşmaya varıldığını kaydederek, Başbakan Bülent Ecevit'in diğer önerileri konusundaki ANAP'ın fikrinin Başkanlık Divanı'nda belirleneceğini, Genel Başkanları Mesut Yılmaz'ın, ortaklarına bu konuda herhangi bir söz vermediğini söyledi. Taşar, dün ANAP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, partilerinin, Anayasa'nın cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin maddesinin değiştirilmesine onay verdiğini ancak, parti kapatmalarını zorlaştıran 69. ve milletvekillerinin maaşlarını düzenleyen 86. maddelerinin değiştirilmesine yönelik görüşlerini kesinleştirmediğini kaydetti.

  Sindirmeyin

  CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yapılmak istenen anayasa değişikliğinin, hükümet programında bulunmayan diğer bazı anayasa değişikliklerine endekslemesinin kamuoyunda ‘Siyasi rüşvet’ olarak algılandığını söyledi. Öymen, ‘‘Sağduyulu milletvekillerinin, Sayın Başbakan'ın ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın da böyle bir yöntemi içine sindirmemesi gerekir’’ dedi. Öymen şöyle konuştu: ‘‘Hükümet programındaki vaat, milletvekilleri ve bakanlara tanınmış ayrıcalıkların azaltılmasıydı. Oysa şimdi getirilmek istenen değişikliklerden biri milletvekili ayrıcalıklarına bir yenisini daha ekleyecektir. Bu gerçekleşirse milletvekili aylıkları her türlü sınırlandırmadan koparılacaktır. İşçi ve memurlara ‘Kemerleri sıkmaya devam edin' diyen hükümet, kendisini ve milletvekillerini her türlü sabır sınırının dışına çıkarmaktadır. Bu da kamuoyunda, milletvekillerine, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ‘Siyasi rüşvet verildi' biçiminde algılanmaktadır.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı