GeriGündem Düzeltme ve cevap
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düzeltme ve cevap

GAZETENİZİN 05.04.2006 tarihli nüshasının 16. sayfasında yer alan "Cami görünsün diye" başlıklı haberinizde Denizli Yeni Camii önünde yer alan ağaçların, cami önünü kapatması nedeniyle Yeni Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından kesildiği belirtildikten sonra, hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu ağaçların tarafımın talimatı ile kesildiğine ilişkin iddiaya yer verilmektedir. Bu iddia ise, ilimizden bir siyasi parti temsilcisine dayandırılmaktadır. Belediyemiz ve şahsımın iş ve işlemlerinin diğer siyasi partiler tarafından eleştirilmesi demokrasinin gereğidir. Buna saygı duymak ve gerektiğinde eleştirileri cevaplamak da şahsımın ve makamımın hakkı ve sorumluluğudur. Ancak, ne şahsımın ve ne de Belediye Yönetiminin hiçbir bilgi, karar ve eyleminin bulunmadığı böyle bir konuda gerçeklere tamamen aykırı bir şekilde ismimin geçmesi kabul edilemez.

Esasen, haberinizin başında ağaç kesiminin kimin tarafından yaptırıldığı açık olduğu halde, haberin devamında kamuoyunu yanıltır şekilde ve hiçbir somut delile dayanmadan talimatı benim verdiğim konusundaki iddianın yer alması, gerçeği bilmeyen ve gazetenizden yansıtıldığı şekliyle öğrenecek olanlarda şüphe yaratmakta ve kişilik haklarıma saldırı niteliği taşımaktadır. Kaldı ki haberde yer alan iddia, gerçeğe tamamıyla aykırıdır.

Haberde yer alan fotoğraflar da sanki tüm ağaçlar kesilmiş gibi kullanılarak okuyucuyu yanıltır şekilde verilmiş, "Artık bu yeşillik kalmadı" alt başlığı ile insanların kutsal mekánlara ve yeşile olan hassasiyetleri kullanılarak tarafıma yönelik iddia daha da abartılmış ve husumet yaratır şekilde verilmiştir.

Şahsımın kesilen ağaçlar konusunda en ufak bir müdahalesi ve talimatı bulunmamaktadır. Esasen bu durum hayat anlayaşımıza, Denizli Belediyesi olarak yaptığımız şekillendirme çalışmalarına ve bırakınız şehir içi çiçek park ve bahçelerini, göreve (2004) geldiğimiz günden bu yana dikmiş olduğumuz 30 bin ağaç fidanına aykırı bir iddia ve haberdir. Belediyemiz yönetimi, gerek kentimizi ve gerekse Türkiye ve dünyamızı, çocuklarımızdan emanet aldığımızın bilincindedir. Bu anlayışla, imar uygulamalarımız sırasında zorunlu olarak kesilmesi gereken ağaçlarımız, daha zor ve maliyetli olmasına rağmen köklenerek, başka yerlere dikilmekte ve hiçbir ağacımızın heba edilmemesine çalışılmaktadır.

Hal böyle iken, gazetenizde yayımlanmış haberde ağaçların kesilmesi ile ilgili muhatap ismen açıklanmış ve beyanatına yer verilmiş olduğu halde, konunun tarafımla ilişkilendirilmesi ve bu şekilde kamuoyunda şüphe yaratması, kişilik haklarıma açık saldırı olduğu gibi, gerçeğe de aykırı bir haberdir.

Haber ve yazıda geçen ağaç kesimi ile ne karar aşamasında ve ne de eyleminde şahsımın ve belediyemizin hiçbir bilgisi, katkısı ve müdahalesi bulunmamaktadır. Denizli Yeni Camii önü, halihazırda yeşilliğini korumakta olup, cevabım ekinde gönderilen fotoğrafta olduğu gibidir. Kamuoyunun gerçekleri bilmesi ve hakkımda yanlış kanaatlere meydan verilmemesi bakımından saygı ile duyurulur.

Nihat ZEYBEKÇİ

Denizli Belediye Başkanı

Yorumları Göster
Yorumları Gizle