GeriGündem ‘Düzeltilmiş’ filmine ABD'de sansür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Düzeltilmiş’ filmine ABD'de sansür

TÜRKİYE'nin ‘Dokunulmazlar' (Untouchables) ve ‘Yaralı Yüz' (Scarface) gibi filmlerden tanıdığı ünlü Hollywood yönetmeni Brian De Palma’ya geçtiğimiz günlerde Venedik Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandıran filmi ‘Düzeltilmiş' (Thhe Redacted) filmi, dağıtım firması Magnolia Pictures tarafından sansürlendi.

Irak'ta ABD askerlerinin tecavüz, katliamları ve insanlık dışı diğer işlerini gerçek görüntülerle gün ışığına çıkaran belgesel-kurgu filmin bazı bölümleri dağıtım sırasında sansüre uğradı. Filmde De Palma, Mahmudiye'deki korkunç katliamı hiç yayınlanmamış fotoğraflarla gözler önüne serdi. Fotoğrafları, uyguladıkları sansür nedeniyle eleştirdiği ABD medya kuruluşlarından aldı. ABD medyasında çıkan haberlere göre, “Onlara gidip, ’‘sla yayınlayamayacağınız fotoğrafları bana verin’ dedim. Ben de görüntüleri edit etmek zorunda kaldım” diyen Palma'nın filme koyduğu Iraklı sivillerin fotoğrafları, dağıtımcı Magnolia Pictures tarafından karartıldı.

Da Palma, sansüre tepkisini “Bu nasıl bir ironidir?' ‘Düzeltilmiş'i' düzelttiler. Bu fotoğrafların ‘düzeltilmeleri’ için her şeyimle mücadele ettim ama yine de kaybettim” diye konuştu. ABD askerlerinin, 14 yaşındaki Iraklı bir kıza tecavüz ettikten sonra, kızı ve ailesini öldürmelerinin ardından bu filmi yapmak için kolları sıvadığını söyleyen De Palma, filmine bu adı, Irakta yaşanan gerçeklerin ‘Düzeltilmiş’ şeklini gözler önüne sermek için koyduğunu ifade etmişti.

İçerdiği gerçek belgelerle dünyanın dört bir yerinde çok ses getiren filmin yapımcısı De Palma, yaptığı bu filmle savaşların kötülüğüne ve acilen bitirilmesi gerektiğine işaret ettiğini belirtmişti. Hollywood’u bu tarz özgür film çekmek için destek vermediğinden dolayı eleştiren De Palma, yaptığı filme dağıtım sırasında sansür uygulayan Magnolia Pictures firmasının müdürü Eamonn Bowles’la New York Film festivalinde bir forum sırasında tartıştı.

“Filmle ilgili koyduğum fotoğraflara bile ulaşamıyorum. Burada neler oluyor böyle? Bunlar savaş fotoğrafları, gördüğünüz gibi ve tüm bunların olmaması gerekirdi" diye konuşan 67 yaşındaki ünlü yönetmen, bu filmde yer alan görüntülerin Amerika’yı karıştıracak nitelikte olduğunu da dile getirdi. Ünlü yönetmen, Amerika’da savaşlardan oldukça yüksek miktarlarda paralar kazanıp mutlu olan büyük şirketlerin ve güvenlik firmalarının olduğunu ifade edip, "Kaç milyon dolar kazanıyorlar? Ve kim her zamankinden daha meşhur oluyor? Medya tabii ki. 24 saat yayını doldurmak için savaş gibisi yok” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle