Gündem Haberleri

  Düzeltelim Sadık kalalım

  Umut ERDEM/ANKARA
  30.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Can Dündar’ın yoğun ilgiyle karşılanan ’Mustafa’ belgeselinin Ankara galasında Atatürk’ün sigarası tartışma yarattı.

  Meclis Başkanı Köksal Toptan, Kültür Bakanlığı’nın takviminde Atatürk’ün elindeki sigaraların çıkarıldığını anımsatarak, "Sinemalarda böyle gösterilmesi sorun yaratabilir. Düzeltilmesini diliyorum" dedi. Dündar’ın yanıtı ise "İyi ve kötü örnek olma biraz tali kalıyor. Önemli olan tarihe sadık kalmak" oldu.

  SİYASİLERİN yoğun ilgi gösterdiği Can Dündar’ın, "Mustafa" belgeselinin Ankara galasında Atatürk’ün sigarası tartışma yarattı. Sigaralı bölümün sorun yaratabileceğini dile getirerek, düzeltilebileceğini söyleyen TBMM Başkanı Köksal Toptan’a belgeselin yapımcısı Dündar, "Önemli olan tarihe sadık kalmak" sözleriyle yanıt verdi. "Mustafa"nın Ankara galası, önceki akşam siyaset dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla Devlet Opera ve Balesi’nin tarihi binasında gerçekleşti. Dündar, Cumhuriyetin kuruluşun 85. yıldönümü ve 10 Kasım’da da Atatürk’ün ölümünün 70. yılı olduğunu anımsatarak, "Geçen 70 yılda ona yaraşır film yapamadık. Mustafa bu ihtiyacı karşılamak için yapıldı" dedi. Toptan, soru üzerine, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın daha önce bakanlığın takviminde Atatürk’ün elindeki sigaraları çıkardığını anımsattı. Toptan, "Bildiğiniz gibi kültür bakanımız sigaralı Atatürk fotoğraflarını hep düzelttirmişti. Sinemalarda böyle gösterilmesi sorun yaratabilir. Onun düzeltilmesini diliyorum" dedi. Dündar ise "İyi ve kötü örnek olma biraz tali kalıyor. Önemli olan tarihe sadık kalmak. Onun için sigarasına, içkisine yazdığı mektuptan anlattığı anıya kadar tarihe sadık kalmaya çalıştık" yorumunu yaptı. Günay ile Baykal’ın tokalaştığı galaya katılanların değerlendirmeleri şöyle:

  Belgesel cesur tartışmayı tetikler

  Süleyman Demirel Çok etkilendim. Fevkalade güzel hazırlanmış bir belgesel. Herkesin görmesi lazım. Değerli yapımcıları kutluyorum. Fevkalade etkileciyi bir eser.

  Haşim Kılıç Mustafa Kemal’in, büyük önderin, bütün unvanlardan sıyrılmış bir şekilde insani yönünü ortaya koyması bence çok önemliydi. En çok kendisinin bir insan olduğu vurgulayan bir bölüm vardı orası beni çok etkiledi.

  Köksal Toptan Atatürk’ün bence daha çok sevilmesini sağlayacak. Hem cesur hem güzel buldum.

  Ertuğrul Günay Mustafa Kemal’i sıradan bir tarih belgeseli olmasının ötesinde insan olarak da irdeleyen, sorgulayan; bu açıdan cesur ve bazı tartışmaları da tetikleyen bir çalışma olmuş.

  Hilmi Güler Hem direkt hem endirekt mesajlarıyla yakın tarihe ışık tutan; aynı zamanda geleceğe de far tutan bir ürün. Ama epey tartışılacak. Beni en çok etkileyen yanı doğru zannettiğimiz yanlışlardı. Onları görmüş olduk.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı