GeriGündem Düzce'de Bal Üretim Ormanı açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düzce'de Bal Üretim Ormanı açıldı

Düzce Üniversitesi Arıcılık, Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) ve Yığılca Bal Üretim Ormanları düzenlenen törenle açıldı.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Yığılca'nın Hoşafoğlu mevkinde yer alan (DAGEM) binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Yığılca'da uygulanan bal ormanları projenin çok isabetli bir karar olduğunu kaydetti.Türkiye'de Bal Ormanı Projesi sayesinde sayısını bilemediği çok sayıda ormanların kurulduğunu ifade eden Kahveci, “Yığılca bal ormanı açısından önemli bir potansiyele sahip. Bu bölgede arı gibi insanlar varken bu projenin hayata geçirilmesi ile isabetli bir tercih yapıldı” dedi.Düzce Valisi Vasip Şahin de, Düzce Üniversitesi, sivil toplum kuruluşları ve çiftçilerin güç birliğiyle güzel bir merkez oluşturduklarını söyledi.

DAGEM ile bal ormanlarının faaliyete geçirilmesinin azmin bir başarısı olduğunu kaydeden Şahin, “Yığılca arısının kendine özgü bir ekotip olduğu kanıtlanmıştır. Bu nimetin semereleri hepimizi kuşatacaktır. Tek başına kısıtlı imkanlara yola çıkıldı. Bu yolda yalnız değildiler. Orman Bakanlığımız, Orman Genel Müdürlüğümüz Üniversitemizin destekleri ile DAGEM açılıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.Düzce Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu da, bu projenin yaklaşık 2 yıl önce DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu'nun Yığılca arısının özelliğini fark etmesiyle başladığını belirtti.Konuşmaların ardından DAGEM binasının kuruluşu ve yapımında emeği geçen kişi ve kuruluşlara plaket verildiği törende, DAGEM Müdürlüğünce düzenlenen sertifikalı ana arı üretim kursuna katılarak başarılı olan 27 kursiyere sertifikaları verildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle