Gündem Haberleri

  Düzce depremi anıldı

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 21:18 | Son Güncelleme:

  Düzce`de, 12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen depremin ikinci yılı dolayısıyla, anma töreni düzenlendi.

  Gözyaşları arasında geçen anma törenine, yüzlerce Düzceli katıldı. Düzceliler`i bu günde, Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan veBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara yalnız bırakmadı.

  Düzce Anıtpark Alanında sinevizyon gösterileriyle başlayan anma töreninde, saat 18.58`de, yüzlerce depremzede, saygı duruşunda bulundu, ardından sirenler çaldı, ölen Düzceliler için mumlar yakıldı.

  Sinevizyon gösterisi sırasında göz yaşı döken depremzedeler, törenin ardından, yanan mumları, Atatürk büstü önüne bıraktılar.

  IŞIKARA: SADECE ÖĞRENCİLER DEĞİL HERKES EĞİTİLMELİ

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, deprem konusunda sadece öğrencilerin değil, herkesin eğitilmesi gerektiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Işıkara, Adapazarı Arifiye Arifbey Bekir Sıtkı Durgun İlköğretim Okulu tarafından Düzce depreminin 2. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, deprem konusunda herkesimden insanların eğitilmesi gerektiğini söyledi. Depremin hiçbirzaman unutulmaması ve önlemlerin alınması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Işıkara, ``Depremi unutmak felaketi hazırlamaktır`` dedi.

  Geçmiş yıllarda bu konuda yapılan hatalar sonucu ağır bedeller ödendiğini belirten Prof. Dr. Işıkara, şunları söyledi:

  ``Eğer 17 Ağustos Marmara depreminde yaşanan acıları bir daha görmek istemiyorsak depremi hiçbir zaman unutmamalıyız. Tedbiri elden bırakmayacağız. Depremden korunmak için ne gerekiyorsa yapmak zorundayız. Eğitim için herkes sorumluluk almalı. Deprem görüntülerdenrahatsız olmayın ve öğretilere dört elle sarılın. Eğer şimdi yaptığımız eğitimi deprem öncesi yapsaydık bu acıları yaşamayacaktık.``

  Prof. Dr. Işakara, konuşmasının ardından öğretmen ve öğrencilere deprem öncesi hazırlık ile deprem sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğini anlatan 45 dakikalık eğitim CD`sini izlettirdi.

  Prof. Dr. Işıkara, daha sonra ``deprem`` konulu resim sergisini açtı ve sınıfta öğrencilere deprem tatbikatı yaptırdı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı