Gündem Haberleri

  Duygu, yurtta

  Eda BERKBAYRAK / İZMİR, (DHA)
  10.01.2002 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Anne ve babası tarafından sokağa terk edilen 16 yaşındaki Duygu Doğan'a devlet sahip çıktı. Aylardır öğretmeninin evinde kalan Duygu, Buca Kız Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildi. Yurt müdürü tarafından karşılanan Duygu, ‘‘Okuyup, başarılarımla ailemi utandıracağım’’ dedi.

  Henüz 8 aylıkken anne ve babası boşanan, o günden beri sevgisiz bir ortamda yaşam mücadelesi veren 16 yaşındaki Duygu Doğan'ın, ‘Beni kurtarın’ çığlığını devlet duydu. Ailesi tarafından sokağa terkedilen ve Valiliğe başvurarak yetiştirme yurduna yerleştirilmesini isteyen Duygu'ya devlet sahip çıktı. Anne ve babasının boşanmasının ardından evlatlık verilen ve 2 yaşında geçirdiği rahatsızlıkla bu aile tarafından da istenmeyip, Çanakkale'deki büyükanne ve büyükbabasının yanına bırakılan Duygu, büyükbabasının ölümüyle sığındığı baba ocağından da aradığı sevgiyi bulamadı. Üvey annesi tarafından istenmeyen Duygu, İstanbul'da başkasıyla evlenen öz annesi Yıldız Dinçbaş'ın yanına gitti. Ancak psikolojik rahatsızlığı olan, tedavi gören annesinden sürekli yediği dayak, hayatını çekilmez yapınca, Duygu tekrar İzmir'deki babasının yanına döndü. Burada da üvey annesi tarafından istenmedi. Sokaktayken, öğretmeni Güler Demirhan sahip çıktı. Aylardır onun yanında kalıyordu. Ancak öğretmenine daha fazla yük olmak istemeyen Duygu, valilik halk gününe başvurarak yetiştirme yurduna yerleştirilmesini istedi. Haberin gazetelerde yeralması üzerine bugüne kadar herkesin itip kaktığı Duygu'ya yardım talebi yağdı.

  BABA: DEVLET BAKSIN

  Bunun üzerine harekete geçen İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü baba Yalçın Doğan ve Duygu'nun yanında kaldığı öğretmen Güler Demirhan'la irtibata geçti. Duygu, sabah saatlerinde babası Yalçın Doğan ve öğretmeni Güler Demirhan'la Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne geldi. Burada uzmanlarla bir süre görüştükten sonra baba Yalçın Doğan, eşiyle anlaşamaması nedeniyle kızına bakamayacağını ve Duygu'nun devlet güvencesinde bakılmasını talep eden dilekçe verdi. Baba Doğan, dilekçeyi verdikten sonra görüntüsünü almak isteyen basın mensuplarına hakaretler savurup, ‘‘Yarın mahkemeye başvurup, kızımı evlatlıktan reddeceğim’’ diye bağırarak müdürlükten ayrıldı. Tüm bunlar yaşanırken, Duygu'nun yanında yine öğretmeni Güler Demirhan vardı. Ama Duygu babasının tutumu karşısında, ‘‘Babama karşı kırgınlık, kızgınlık, öfke, hepsini duyuyorum’’ demekle yetindi.

  ARTIK EMİN ELLERDE

  Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından Duygu, kalacağı yurda yerleştirilmeye hazırlandı. Şube Müdürü Vacide Yavaş, ‘‘Kızımız artık emin ellerde. Onu yurdumuza yerleştiriyoruz’’ dedi. Duygu, sosyal hizmet uzmanıyla birlikte artık yaşamını sürdüreceği Buca Kız Yetiştirme Yurdu'na doğru yola çıktı. Burada Yurt Müdürü Raime Kardaş tarafından kapıda karşılanan Duygu, ‘‘Ama olsun. Önümüzdeki sene liseye başlayıp, başarılarımla ailemi utandıracağım’’ diye konuştu.

  Emir verdi, okutulacak

  Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Yavuz'u bizzat arayıp, durumunu gazetelerden öğrendiği talihsiz kızın okumasına yönelik ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Bunun üzerine Behçet Yavuz, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'yle irtibata geçti. Yavuz, ‘‘Bakanımız konuyla yakından ilgileniyor. Duygu'nun durumunu öğrenip, açıköğretim lisesi ve genel lisede ikinci dönem okula başlamasını sağlayacağız. Ayrıca kılık kıyafetinden eğitim araçlarına kadar tüm okul giderleri tarafımızdan karşılanacak’’ diye konuştu.

  Öğretmeni teslim etti müdür karşıladı

  Öğrencisi Duygu'yu, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne getirip emin ellere teslim edene kadar hiç yalnız bırakmadı Güler Demirhan. Öğretmenine duyduğu minneti anlatmak istercesine ona bol bol sarılan Duygu, öperek teşekkür etti. Güler öğretmen ise öğrencisi için ‘‘Duygu'yu okuldan tanıyorum. Yaşadıklarını bana anlattı. Sokakta kalmasına içim elvermezdi. Sadece görevimi yaptım. Duygu'yu çocuğum gibi seviyorum. En büyük dileğim onu ilerde mutlu ve başarılı görebilmek’’ diye konuştu. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından Duygu, kalacağı yurda yerleştirilmeye hazırlandı. Şube Müdürü Vacide Yavaş, ‘‘Kızımız artık emin ellerde. Onu yurdumuza yerleştiriyoruz’’ dedi. Duygu, sosyal hizmet uzmanıyla birlikte artık yaşamını sürdüreceği Buca Kız Yetiştirme Yurdu'na doğru yola çıktı. Burada Yurt Müdiresi Raime Kardaş tarafından kapıda karşılanan Duygu, ‘‘Bu kadar çabuk olabildiğine inanamıyorum’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı