Gündem Haberleri

  ‘Duydum’ dedim ‘gördüm’ yazmıslar

  Cem EMİR / DİYARBAKIR, DHA
  29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şırnak’ta 1993-95 yılları arasında işlenen 20 cinayetten sorumlu tutulan ve o tarihlerde kentte görev yapan Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak, Abdulhakim Güven, Adem Yakin, Hıdır Altuğ, Kukel Atak ve Temer Atak’ın yargılanmalarına Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

  Davanın kilit tanığı Mehmet Nuri Binzet, ilk kez çıktığı davada sürpriz bir şekilde ifadelerini geri çekti, “Benim ‘olabilir, duydum’ gibi beyanlarım, ifadelere ‘biliyorum’ ve ‘gördüm’ şeklinde geçirilmiş. Bundan önce verdiğim ifadeleri kabul etmiyorum” dedi. Davayla ilgili süreci anlatan Binzet şöyle devam etti: “Koruculuk yaptığım 1993 ile 1999 yılları arasında duyduğum bir takım şeyler vardı. Ben de duyduklarımı anlatıp, adalet önüne çıkarılacağını düşündüm. Bu inançla 2008 Eylül ayında Midyat Cumhuriyet Savcısı’na bildiğim 5-6 olayı anlattım. Ancak imzaladığım ifade tutanaklarının hiç birini okumadım.”

  Savcı destek istedi

  Binzet, Albay Cemal Temizöz hakkında da bazı bilgiler vereceğini ifade ederek şunları söyledi: “Cizre halkı teröristler tarafından sindirilmişti. Terör örgütü mahkeme kurup yargılama yapıyordu. Temizöz, korkmadan, zırhlı olmayan araçlarla dolaşıyordu. Temizöz’ü işkence eden, öldüren iması terör yandaşları tarafından lanse edildi. Faili meçhul cinayetlerin, asker, korucular tarafından işlendiği terör örgütü tarafından, bazı insan hakları savunucuları olduğunu söyleyenler tarafından ifade ediliyor.” Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Binzet, “Savcı, ‘biz olayın gerçeğini biliyoruz. Albay Cemal Temizöz’ü tutuklamamız için senin desteğine ihtiyacımız var. Kendisi içeri girerse, adamları dışarda kalırsa sana zarar verebilir. Onun için adamları için de beyanda bulunman gerekiyor’ dedi. Dava dosyası buraya kadar geldi. Savcılara saygım var ama bu olayın bu kadar çığırından çıkacağını bilmiyordum” dedi.
  Binzet’in ifadesinin alınmasına ara veren mahkeme, 7 sanığın tutukluluk halinin devam etmesini kararlaştırarek duruşmayı cuma gününe erteledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı