GeriGündem Duvarcıydı heykeltraş oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duvarcıydı heykeltraş oldu

İzmir'in Bergama ilçesine bağlı Çamavlu köyünde yaşayan 67 yaşındaki Mustafa Yılmaz, gördüğü bir rüyanın etkisi ile 50 yaşından sonra heykeltraş oldu.

Çamavlu köyünde 30 yıl çobanlık ve duvarcılık yapan Yılmaz,  1990 yılında yakalandığı bir hastalık sırasında rüyasında bölgedeki bir kaynaktan su içmesi ve heykel yapması yönünde emir geldiğini anlattı. Rüyasında gelen “taş kazı” emrinin ancak “heykel yap” anlamına gelebileceğini düşündüğünü söyleyen Yılmaz, o günden bu yana heykel yaptığını ifade etti.

İlk zamanlarda duvar üzerine kabartma yaptığını, daha sonra heykel yapımına başladığını söyleyen Yılmaz, “Duygulandığım insanları taşlara kazıyorum. Mesela memlekete büyük hizmetleri dokunmuş insanları, Atatürk'ü, Mehmet Akif Ersoy'u, İnönü'yü, Fevzi Çakmak'ı hep taşa kazıdım. Ben sayamadım ama oğlum saymış 200'ü geçiyor yaptığım heykel sayısı. Toprağa karışana kadar da kazımaya devam edeceğim” diye konuştu.

Kişilerin yanı sıra etkilendiği olayları da taşlara betimlediğini ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci, Irak Savaşı, Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi gibi olayları da taşlara kazıdığını belirtti.
Esas amacının insanlığın barış isteğini tasvir etmek olduğunu söyleyen Yılmaz, yaptığı eserlerden bazılarını geçmişte sattığını, ancak son dönemde eserlerini evindeki boş odada sergilemeye başladığını ifade etti.

Yılmaz, bir süre önce vefat eden bir arkadaşının da mezar taşını kendisinin yonttuğunu, kendisi için de mezar taşı hazırladığını kaydetti.

MÜZAKERE SÜRECİ İÇİN VAZO

Mustafa Yılmaz, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yer aldığı heykelde geçmişte bu ikilinin Irak'ın devrik lideri Saddam'a barış getirdiğini anlattığını, bu heykelin altındaki kabartmadaysa ABD Başkanı George Bush'un Irak'a savaş getirdiğini anlattığını belirtti.

Yılmaz, heykellerinde İstanbul'un fethinden Kurtuluş Savaşı'na kadar değişik olayları taşa yansıttı. AB ile müzakerelerin başladığı 12 Haziran 2006 günü için de üzerinde Türk ve AB bayraklarının bulunduğu bir vazo hazırlayan Yılmaz, tek parça kaya üzerine yontulan dört Atatürk büstüyle Türk milletine “Gözünüzü dört açın” öğüdünü anlattığını söyledi.

Evinin duvarına kendisinin de bir kabartmasını yaparak yazılarla öğütlerini sıralayan Yılmaz, köyündeki çeşme ve kapıları da kabartmalarla süslüyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle