Gündem Haberleri

  "Duvara Karşı"ya bir ödül de ABD'den

  (a.a.)
  08.01.2006 - 22:10 | Son Güncelleme:

  Amerikan Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği, Fatih Akın'ın “Duvara Karşı” filmini 2005 yılının en iyi yabancı filmi seçti.

  Derneğin ABD'nin önde gelen gazete ve dergilerde çalışan 57 üyesinin her yıl bir araya gelerek yılın en iyi filmleri ve oyuncularını değerlendirdikleri ve ardından da oylamayla yılın en iyilerini seçtikleri toplantıda, en iyi yabancı film ödülüne Fatih Akın'ın Almanya'da yaşayan ikinci nesil Türkler hakkındaki filmi layık görüldü.

  Dernek, yazar Truman Capote'un hikayesini konu alan “Capote” adlı filmi 2005 yılının en iyi filmi seçerken, filmin başrol oyuncusu Philip Seymour Hoffman'a da en iyi aktör payesini verdi.

  Derneğin listesinde “A History of Violence” en iyi ikinci, ”2046” ise en iyi üçüncü film olarak yer alırken; Jeff Daniels “The Squid and the Whale” filmindeki rolüyle en iyi ikinci aktör, Heath Ledger da “Brokeback Mountain” filmindeki rolüyle en iyi üçüncü aktör seçildi.

  Reese Witherspoon “Walk the Line” filmindeki başrol oyunculuğuyla en iyi aktris ödülüne layık görülürken, Keira Knightley ”Pride and Prejudice”deki rolüyle en iyi ikinci aktris seçildi. Üçüncülüğü ise “Down to the Bone”daki rolüyle Vera Farmiga ve ”Funny Ha Ha”daki oyunculuğuyla Kate Dollenmayer paylaştı.

  En iyi yönetmen ödülünü “A History of Violence”ın yönetmeni David Cronenberg alırken, en iyi senaryo ödülü de
  “The Squid and the Whale”in senaristi Noah Baumbach'a verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı