Gündem Haberleri

  Dutt milli marş sorununu erken çözecek

  İsa DEVEÇEKEN/FRANKFURT, (DHA)
  30.07.2012 - 20:17 | Son Güncelleme:

  Almanya Milli Takımı Alt Yapıdan Sorumlu Spor Direktörlüğü'ne getirilen Robin Dutt, milli takımda Almanya Milli Marşı'nın söylenmesine genç yaşlarda başlanmasının gerektiğini ifade etti.

  Almanya Bundesliga'da bir dönem Freiburg ve Leverkusen'i çalıştıran 47 yaşındaki tecrübeli teknik adam Robin Dutt, "Alman Milli Takımı'nda milli marş söylenmesi zorla değil, gönülden olmalı. Gönülden söylenmesi için de ilk önce U15 Milli Takımı'nda forma giyecek göçmen kökenli futbolcu ve aileleriyle durumu konuşacağım" dedi. Babası Hindistanlı, annesi Alman olan Robin Dutt, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Ben de göçmen kökenliyim. Küçük yaşlarda söylenmeye başlanırsa A Milli Takım'daki son günlerde çıkan tartışmalar da ortadan kalkmış olur. Fakat milli marş söylenmekle Almanya Milli Takımı'nın kendiliğinden galip geleceği, şampiyonluklar elde edeceği diye bir kural yoktur, olamaz da."

  Almanya U15 Milli Takımı'na gelen futbolcular ve özellikle aileleriyle konuşacağını dile getiren Robin Dutt, "Örneğin bir Türk kökenli futbolcunun ilk önce anne ve babasına gidip, oğullarının milli maçlarda Alman Milli Marşı'nı söylemesiyle bir sorunları olup olmayacağını sorup, onlarla birlikte karara bağlayacağım. Ayrıca bu takımlardaki antrenörlerimizin de sürekli olarak bu görevi üstlenip, aileler ve futbolcularla konuşmaları gerekiyor. Fakat sadece milli marşı söylemekle bir şey olmaz, futbol oynayan kişi o milli takıma da gönülden bağlı olmalıdır. Ben Almanya maçlarında milli marşı söylerim. Gönülden söylediğim için de babam hiç sorun yaratmadı, yaratmaz da" diye konuştu.

  Matthias Sammer'in yıllardan beri başarılı bir şekilde sürdürdüğü görevi devam ettirmek istediğini vurgulayan Dutt, "Joachim Löw ile konuştuk. Milli takımların tümünde aynı sistem oyun oynanması için çaba göstereceğiz" dedi.

  Antrenörlüğe genç yaşlarda altyapılarda çalışarak başlayıp, iyi tecrübeler elde ettiğini belirten Robin Dutt, "Çalıştırdığım takımlarda ilk önce futbol okuluna çok önem verdim. Bunun için yetenekli futbolcuların gelişimini çok iyi bilirim" ifadesini kullandı.

  Almanya Milli Takımı oyuncularının milli marşlarını söyleyip söylememe konusu 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda da gündeme gelmişti. Başta Mesut olmak üzere pek çok Alman oyuncu, milli takımlarının marşlarını söylemedikleri için eleştiri oklarının hedefi haline gelmiş, İtalya'ya kaybedilen yarı final maçından sonra eleştiriler iyice ortaya çıkmıştı. Almanya Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Mayer Vorfelder, başta Mesut Özil'i hedef gösterip göçmen kökenli futbolcuların Almanya Milli Marşı'nı söylememelerine dikkat çekerek, "Milli marşı söyleyemeyen futbolcu derhal milli takımdan atılmalı" diyerek eleştiri ve tartışmaları iyice alevlendirmişti.

   

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı