GeriGündem "Düşünsenize, yüzlerce küçük Julian"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Düşünsenize, yüzlerce küçük Julian"

Wikileaks, eski üyelerinden Daniel Domscheit-Berg’in kaleme aldığı ve bugün piyasaya çıkan “Inside Wikileaks” isimli kitap hakkında yasal işlem başlatacağını duyurdu. Domscheit-Berg örgüt ve kurucusu Julian Assange hakkında bilinmeyen birçok şeyi açığa çıkarırken Assange'ın 'düşünsenize yüzlerce küçük Julian' diyerek dünyanın her yerinde bir çocuk sahibi olmakla övündüğünü anlattı.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

 

Geçtiğimiz yaz Assange’la bir anlaşmazlık yaşayana kadar Wikileaks’in önde gelen sözcülerinden biri olan Alman bilgisayar uzmanı Domscheit-Berg, “Inside Wikileaks: My Time With Julian Assange at the World’s Most Dangerous Website” (Wikileaks’in İçinde: Dünyanın En Tehlikeli İnternet Sitesinde Julian Assange’la Geçirdiğim Zamanlar) isimli kitabında Wikileaks’in çekirdek kadrosuyla Assange arasındaki çekişmeleri anlatıyor.

 

Domscheit-Berg, Assange’ın liderlik anlayışı, paranoyak tavırları (kitapta Assange’ın 2010 sonlarından itibaren korumalarla seyahat etmeye başladığı anlatılıyor) ve sitenin mali kaynaklarını nasıl yönettiğiyle ilgili anlaşmazlıklar yaşandığını belirtiyor.

 

Domscheit-Berg’in kitapta anlattığına göre o ve diğerleri Wikileaks’ten ayrıldıklarında sızdırılan belgelerin büyük bir çoğunluğunu ve yeni sızıntıları koruyacak bir sistemi de beraberlerinde götürmeye karar verdi. Domscheit-Berg sistemi Assange’ın elinden aldıklarını çünkü “çocukların silahlarla oynamaması gerektiğini” söyledi.

 

"ASSANGE KENDİNİ KANITLARSA"

Domscheit-Berg ve Wikileaks’ten ayrılan diğer isimler Openleaks diye bir site kurmuş olsa da, bilgisayar uzmanı belgeleri sızdırmayacağını, Assange, “elindekinin güvenliğini sağlayıp dikkatle ve sorumluluk sahibi bir biçimde yönetebileceğini kanıtlarsa” Wikileaks’e geri vereceklerini söyledi.

 

Kitap bugün Almanya’da haftaya Salı günü de ABD’de yayına girecek. Kitap piyasaya çıkmadan önce basına sızan kısımların hakiki olduğu Random House yayınevinin sözücüsü Chloe Johnson-Hill tarafından doğrulandı.

 

Wikileaks sözcüsü Kristinn Hrafnsson, kitapla ilgili olarak Forbes dergisine yaptığı açıklamada Wikileaks’in Domscheit-Berg’e karşı “yasal işlem başlattığını” söyledi. Domscheit-Berg’in Wikileaks’te önemli bir rolü olmadığını ve ifadelerinin “sınırlı bilgiye ya da kötü niyetli uydurmalara” dayalı olduğunu söyledi. Wikileaks, belge teslim sistemiyle ilgili olarak Domscheit-Berg’i “sabotaj”la suçladı.

   

TEBLİGATI DOĞRULADI ANCAK

Hrafnsson netleştirme talebine yanıt vermezken Assange’ın avukatı Mark Stephens “yorum yapma noktasında olmadığını” söyledi. Domscheit-Berg yasal bir tebligatın kendisine ulaştığını doğruladı ancak dava açılıp açılmadığıyla ilgili net bir şey söylemedi.   

 

Öte yandan Assange, İsveç’e iade davasında bugün bir kez daha Londra’da hakim karşısına çıkıyor. Assange davanın açılmasına gerekçe olan cinsel taciz ve tecavüz suçlamalarını sürekli olarak reddetti.

 

Ancak Domscheit-Berg’in kitabında Assange’ın dünyanın her gittiği köşesinde bir çocuk yapmakla övündüğünü ve “her kıtada bir tane, çok çok küçük Julian’lar olması” fikriyle çok eğlendiğini anlattı.

 

New York Times'ın "WikiLeaks Angry About Ex-Staff Member’s Book" başlıklı haberinden derlenmiştir.

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
http://twitter.com/HurriyetPlanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle