Gündem Haberleri

  Düşünmeyin

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  01.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bugün Erbil’de Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile buluşacak olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “PYD’ye destek vermeyin. PKK varlığı kabul edilemez. Bölgede bağımsız bir devlet oluşumu düşünmeyin. PKK, o bölgede bir oluşumda ısrar ederse her türlü önlemi alır, gerekeni yaparız” mesajı verecek.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Erbil’e gidiyor. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile görüşecek. Davutoğlu, Barzani’ye, “PYD’ye destek vermeyin. PKK varlığı kabul edilemez. Bölgede bağımsız bir devlet oluşumu düşünmeyin” mesajı verecek. Davutoğlu’nun Erbil’e gitmesine geçen hafta, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmeler üzerine düzenlenen Güvenlik Zirvesi’nde karar verildi. Diplomatik kaynaklar, Barzani’nin daha önce Türkiye’ye yaptığı ziyaretler sırasında olduğu gibi ikili ilişkilerin ve Bağdat ile Erbil arasındaki gerginliğin de konuşulacağını ancak ana gündem maddesinin Suriye sınırındaki Kürt oluşumu olacağını söyledi. Davutoğlu’nun, bugün Barzani’ye vereceği mesajlar ise şöyle: “Kürt kardeşlerimizle hiç bir sorunumuz yok. PKK terör örgütüne karşı tutumumuz tarafınızdan da gayet açık bilinmektedir. PKK, o bölgede bir oluşumda ısrar ederse, her türlü önlemi alır, gerekeni yaparız. PKK hepimiz için ortak tehdit. Olası risklere karşı birlikte hareket edelim. Sadece Suriye’de değil PKK’nın Türkiye’nin doğusunda gerçekleştirdiği terör faaliyetleri de son bulmalı. Kimse bu süreçte PKK ile işbirliği içinde olmamalı.”

  Tahran’a Suriye ziyareti

  Suriye’deki gelişmeler üzerine diplomatik çabalarına hız veren Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik’i bu konuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere İran’a gönderdi. Türk diplomatik kaynaklar, dün İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi tarafından kabul edilen Çevik’in ziyaretine ilişkin, “Ziyaret daha önceden planlanmıştı. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve İran’ın nükleer programı ele alındı. Tabii görüşmelerin ana başlığını Suriye’de yaşanan gelişmeler oluşturdu. Çevik, Ankara’nın konuya ilişkin pozisyonunu bir kez daha Salihi’ye aktardı” bilgisi verdiler.

  MİT’le 4’lü toplantı

  Bakan Davutoğlu, Erbil ziyareti öncesi dün bakanlıkta MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer ile biraraya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı