Gündem Haberleri

  'Düşünceye özgürlük' davası

  Hürriyet Haber
  23.01.2002 - 16:47 | Son Güncelleme:

  İstanbul 4 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Mehmet Şanar Yurdatapan, Abdurrahman Dilipak, Sabiha Ünlü,Ali Gök, İsrafil Kahraman, Erdoğan Turan, Mustafa Yavuz, Cengiz Tayfur, Yılmaz Tunç ve Aydın Polat katıldı.

  Kimlik tespitinin ardından sorgusu yapılan Abdurrahman Dilipak, şu anki durumu ''tarihi bir an'' olarak gördüğünü belirterek, ''İstediğim tek şey, insanların istedikleri gibi yaşaması. İnsanın insan olması düşüncesiyledir. Eğer insanın düşüncelerini sınırlandırırsanız, onu hayvanlaştırırsınız. İnsanları susturarak, hiçbir şey yapamayız'' dedi.

  Yapılan eylemin protesto değil, sivil bir itaatsizlik eylemi olduğunu ifade eden Dilipak, ''Sizinle benim çocuklarımın ortak geleceği için bir şeyler yapmak, daha uygar mutlu bir dünyada suçsuzları suçlulara karşı koruyarak yaşamak istedim. Belki yanlış birşey yapıyorum, ama yapabileceğim tek şey bu...'' diye konuştu.

  Sorguları yapılan diğer sanıklardan bazıları, kitaba bilerek ve isteyerek düşünce özgürlüğü adına yayıncı olarak imza attıklarını söylerken, bazıları da kitabı hiç görmediklerini öne sürdüler.

  Duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve diğer sanıkların da sorgularının yapılması amacıyla ertelendi.

  YENİ KİTAP

  Duruşmadan sonra DGM otoparkında basın açıklaması yapan müzisyen Şanar Yurdatapan, eylemlerinin 7. yılını bitirip 8. yıla girdiğini belirterek, ''Yıldönümümüzde 'Düşünceye Özgürlük 2001' isimli bir kitap daha yazarak dağıtmaya başlıyoruz. Daha sonra da her zaman yaptığımız gibi kendimizi savcıya ihbar edeceğiz'' dedi.

  Eylemin 8. yılına girmesi nedeniyle küçük bir yaş pastaya dikilen mumları üfleyen grup, daha sonra çevrede bulunan gazeteci, polis ve diğer vatandaşlara pasta ikram etti.

  Hazırlanan yeni kitapta, halen yargılanmaları süren Celal Başlangıç'ın ''Korku tapınağı'' adlı kitabı, Fikret Başkaya'nın ''Asrın davası mı?'' adlı yazısı, Nevin Berktaş'ın ''Hücreler'' adlı kitabı, Noam Chomsky'ın ''Amerikan Müdahaleciliği'' adlı kitabı, Yılmaz Çamlıbel ve Abdurrahman Dilipak'ın konuşmaları, Eren Keskin'in bir basın açıklaması, Fehmi Koru'nun televizyon konuşması ile hüküm giyen Mehmet Kutlular'ın ''Deprem Allah'ın cezasıdır'' yazısı, Emine Şenlikoğlu'nun bir televizyon konuşması ve Kürtçe'nin seçmeli ders olmasını isteyen öğrencilerin verdikleri dilekçeler yer alıyor.

  İDDİANAMEDEN

  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, eski YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, eski İHD Genel Başkanı Akın Birdal ve yazar Eşber Yağmurdereli'nin ceza almalarına neden olan yazılarının bulunduğuüşünceye Özgürlük-Herkes İçin'' adlı kitapçığa, 77 bin 663 kişi tarafından yayıncı olarak imza atıldığı belirtiliyor.

  İddianamede, yazar, sanatçı, öğretmen, avukat ve sendikacıların da aralarında bulunduğu ilk 65 kişilik grubun, ''kanunun cürüm saydığıneşriyatı naklederek, yasadışı cemiyet ve çeteye bilerek yardım etmek'', ''halkı, sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek'' suçlarından 4.5 ile 9.5'ar yıl arasında ağır hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı