Gündem Haberleri

  Düşük kur devlete yarıyor benim zararımın önemi yok

  Hürriyet Haber
  21.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ramsey markasıyla bilinen Gürmen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, "Doların değerinin çok düşük olması, her Türk ihracatçısı gibi benim için de büyük sıkıntı. Ancak, devlet ödemelerinde 3 milyar dolarlık bir rahatlama var. Bu durumda, ’benim zararımın önemi yok’ diyorsunuz, fedakarlık yapıyorsunuz" dedi.

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Gürmen Grup’un sahibi Remzi Gür, düşük kurdan dolayı büyük zararları olduğunu belirterek, "Ama devlet açısından düşük kurun büyük kárı var. Bu durumda benim zararımın önemi yok" dedi. Ekonomist Dergisi’nde yer alan habere göre, üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden Gürmen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, "Doların bu kadar düşük olması Türk ihracatçısı için büyük zarar. Ama devlet açısından da büyük kár. Devlet ödemelerinde 2.5-3 milyar dolar daha az bir para ödemiş oluyor. Bu durumda devletin kárının yanında sizin zararınızın önemi var mı deniyor; ister istemez de ’yok’ diyorsunuz. Zaten devletin kárı olduğu için ihracatçı da bu güne kadar fazla ses çıkarmadı. Bu noktada iş dünyası hálá fedakarlık yapıyor" diye konuştu.

  SIKINTIMIZ VAR: Remzi Gür, "Tekstilde biraz sıkıntımız var. Bu sadece Gürmen Grup’un değil, genel olarak Türkiye’nin hatta dünyanın yaşadığı bir sıkıntı" dedi. Gür, sadece İstanbul’da kayıtlı 12 bin ihracatçı olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Bunların çoğu Avrupa ile çalışıyor. Bu sıkıntılı süreçteki en önemli iki çıkış kapısından biri Avrupa’ya yakınlığımız, diğeri de kaliteli üretim. Bu hengame içinde biz de varız ve aynı çaba içindeyiz."

  SİYASET İŞE KARIŞMAZ: Başbakana yakınlığı ile sık sık gündeme gelen Remzi Gür, bu durumun büyüme planlarını etkileyip etkilemediğini şu sözlerle dile getirdi: "Ben sanayiciyim ve sanayici olarak kalmakta da kararlıyım. Büyüme konusunda kendimizi sınırlamadık. Doğruluğuna inanıyorsak fizibilitesine inanıyorsak bir projeye devam ederiz. Siyasi ilişkilerimizi işimize karıştırmıyoruz. Siyasetle ticaret farklı işler. Kişisel bir dostluğumuz var, işimiz ise uluslararası nitelikli ticari bir faaliyet."

  90 YENİ MAĞAZA AÇACAK: Remzi Gür, 2008’in sonuna kadar yurt içinde 45 ve yurt dışında da 45 olmak üzere, 90 yeni mağaza açmak istediklerini söyledi. Gür, "Almanya’da yıl başına kadar 20 corner’da olmak itiyoruz. Rusya’da ve Orta Asya ülkelerinde 30 mağazamız var. 10 mağaza da Almanya’da açtık. Şartlar biraz değişebilir ve büyük bir grupla işbirliği yaparak, birden bire 25-30 mağazayı alabiliriz" diye konuştu.

  İngiliz şirketi satın alıp büyüyecek

  REMZİ Gür, İngiltere’de kapattığı Ramsey mağazalarının yerine bir İngiliz markası alarak büyümesine devam edecek. Remzi Gür, "15-20 mağazası olan erkek giyim ve mağazacılık üzerinde uzmanlaşmış bir grubu satın alıp var olan mağazaları Ramsey’e çevireceğiz. Bu grubu bünyemize alıp, üçüncü bir marka ile faaliyetlerimizi sürdürebiliriz. Londra’da 3-4, diğer şehirlerde de birkaç mağazası var. Birkaç grupla görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Rusya’da ve çevre ülkelerde mağazacılığın, Türkiye’deki kadar ilerlemediğini belirten Remzi Gür, şunları söyledi: "Bölgenin henüz büyük markaları da olmadığı için biz oralarda daha başarılı oluyoruz. Avrupalı kendi markasını, bizim markamızdan üstün tutuyor. Bu yüzden markamızı alıp kendi mağazasında satmaya pek yanaşmıyor. İngiltere bizim Avrupa’da mağazalaşmak stratejimizin önemli adreslerinden biri. Ancak bu operasyonumuz talihsiz bir zamana denk geldi. 11 Eylül olaylarının olduğu dönemde Londra’ya yeni gitmiştik. Hedefimiz İngiltere’de 10 mağazaydı. İstediğimiz satış rakamlarını yakalayamadık. Biraz ara verdik."

  Ermeni meselesinde yetersiz ve geç kaldık

  UZUN yıllardır yaşadığı İngiltere’de Türk toplumunun ileri gelenleri arasında yer alan Remzi Gür, aynı zamanda Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı. Bu görev kapsamında geçmiş yıllarda İngiliz parlamentosunun gündemine aldığı sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında etkin bir rol üstlendi. Remzi gür, geçtiğimiz haftalarda ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen Ermeni Yasa Tasarısı’na ilişkin Türkiye’nin adımlarını yetersiz ve geç kalınmış buluyor. "Türkiye’nin nerede olduğunu bilmeyen insanlar, Türkiye aleyhine çalışıyor, aleyhte oy kullanıyor" diyen Gür, bu nedenle Türkiye’nin yurt dışındaki resmi ve sivil toplum kuruluşlarına ait temsilciliklerini daha etkin kullanması gerektiğine inanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı