GeriGündem Düşler Ülkesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düşler Ülkesi

Her ne kadar ayakları yere basan bir yetişkin de olsanız, bazen yumuşacık bulutların arasında süzülmek, ışıktan yapılmış peri çocuklarla konuşmak istemez misiniz? Cevabınız "evet" ise buyurun "Düşler Ülkesi"ne. İskoç yazar J.M. Barrie'nin, Peter Pan adlı eserinin yazılış öyküsünü anlatan film, Johny Depp, Dustin Hoffman ve Kate Winslet'li kadrosunun yanısıra konusuyla da "düş gibi" bir yolculuk vaad ediyor. Film, 7 dalda Oscar adayı.

Sinemaseverlerin Monster's Ball (Kesişen Yollar) adlı filmiyle hatırlayacağı Marc Forster'ın yönettiği Düşler Ülkesi (Finding Neverland) Allan Knee'nin "Peter Pan Olan Adam" adlı oyunun bir uyarlaması. Senaryoda David Magee'nin imzası var. Önce filmin konusuna bir göz atalım:

İskoç yazar J.M. Barrie (Johnnny Depp), yeni bir konu arayışındadır. Yeni oyunu kibar İngiliz sosyetesi tarafından beğenilmeyince yeni bir ilham perisine ihtiyaç duymaya başlar. Köpeğiyle Londra'nın Kensington Bahçeleri'nde dolaşırken, kocası ölmüş güzel bir kadın ve dört çocuğundan oluşan Llewelyn Davies ailesiyle tanışır.

Karısıyla (Radha Mitchell) arası çok da iyi olmayan Barrie,karısının karşı çıkmalarına rağmen bu aileyle yakınlık kurmaya başlar. Aynı şekilde Davies ailesinde de büyükanne Emma du Maurier (Julie Christie) bu yakınlığa karşı çıkmaktadır.

Çocuklar, Barrie'nin ilham perileri olmuştur. Onlarla oyunlar oynarken yamaçları gemiye, sopaları kılıca, uçurtmaları periye ve çocukları da "Neverland'ın Kayıp Çocukları"na dönüştürür.

BÜYÜMEYİ REDDETTİ

1904 yılında sahneye ilk koyulduğunda, “Peter Pan” izleyicilerin nefeslerini kesti. Zerafetin ve ciddiyetin altın çağı olarak adlandırılan dönemin İngiltere'sinde J. M. Barrie’nin hikâyesi, derin bir şaşkınlık yarattı. Barrie'nin yarattığı kahraman, toplumun çocuklara olan bakışının değişmesinde bir sembol haline geldi. J. M. Barrie, her zaman oyunun ve özgürlüğün, ciddiyet ve bağımlılığın üzerinde olduğu bir dünyanın hayâlini kurmuştu.
1860 yılında İskoçya’da bir dokumacının oğlu olarak dünyaya gelen Barrie, 13 yaşındaki abisi David’in bir kayak kazası sırasında ölmesinden çok etkilenmişti. O sırada Barrie sadece 6 yaşındaydı.Barrie ağabeyinin öldüğü yaşa gelince artık büyümekten vazgeçti. Hayatı boyunca çocukluk ve yetişkinlik arasında sıkışmış gibiydi. Görüntüsü bile sessiz konuşması ve çocuksu sesi yüzünden, küçük bir çocuğu andırıyordu. Dönemin entellektüelleri Rudyard Kipling, Thomas Hardy, H. G. Wells ve Robert Louis Stevenson gibi yazarlar arasında da önemli bir yere sahipti. Kırktan fazla oyunu sayesinde, dönemin en başarılı ve zengin oyun yazarları arasına da girmişti.
J. M. Barrie 1937 yılının Haziran ayında, 77 yaşında yaşamını yitirdi ama “Peter Pan” hiç büyümedi. Pek çok filme, bir televizyon dizisi ve bir Broadway müzikaline ve elbette sayılamayacak kadar genç insanın hayâl gücüne esin kaynağı olmuş bu öykü, 21. yüzyılda da öneminden hiçbir şey kaybetmedi.

Barrie, yayıncısı Charles Frohman' (Dustin Hoffman)ın çocuk hikayelerindeki başarısını yitireceği uyarılarına kulak asmaz. Peter Pan'a inanmıştır. Barrie, dünyaya “Peter Pan”ı tanıtacağı sırada, kader kötü bir oyun oynar. Yazar ve sevdikleri, gerçekten inanmanın ne olduğunu anlayacaklardır.

GERÇEK VE DÜŞ BULUŞUYOR

Düşler Ülkesi, iki farklı dünyayı, yüzyılın başındaki katı kuralların hakim olduğu Londra ile hayali ve büyülü bir krallığı buluşturuyor.

Zaten senarist David Magee da bu iki dünyayı biraraya getirerek "Büyümenin ve etrafımızdakilerin sorumluluğunu almanın ne olduğunu gösteren bir hikaye anlatmak" istediğini söylüyor. Magee "Umarım insanlar çocukluktaki masumiyeti ve mucizeleri kaybetmeden büyüyebileceklerinin farkına varırlar" diyerek sürdürüyor konuşmasını.

İÇİNDEKİ ÇOCUK
HİÇ BÜYÜMEDİ

Düşler Ülkesi'nde İskoç yazar James Matthew Barrie'yi, Johnny Depp canlandırıyor. Depp'in bu rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar'a aday olduğunu da hatırlatalım yeri gelmişken.

Yönetmen Marc Forster, Depp'i bu rol için hem görüntüsü hem de ruhsal yapısı nedeniyle tercih ettiğini söylüyor. "Johnny hiç büyümeyen bir adamı canlandırabilecek bir aktör. Çünkü o içindeki çocuğu korumuş."

Depp de rol aldığı filmin hikayesinden oldukça etkilenmiş. "İnanılmaz bir hayal gücünün ürünü" diyor Depp "Bu hikaye yeryüzünde sahip olabileceğimiz bir kaç güzel şeyden biri. Bu film de böyle bir hikayesinin nasıl ortaya çıktığını keşfedebilmlek için üzel bir fırsat." Aktör, filme hazırlanırken İskoç aksanı ile konuşabilmek için özel ders almış.

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Marc Forster
Senaryo: David Magee
Oynayanlar: Johnny Depp, Kate Winslet, Dustin Hoffman, Julie Christie, Radha Mitchell, Freddie Highmore, Joe Prospero, Nick Roud

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle