Gündem Haberleri

  Düşes’i Türkiye’ye göndermeyiz

  Hürriyet Haber
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sarah Ferguson, 2008 yılında ITV kanalı için Ankara yakınlarındaki Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne kimliğini gizleyerek girip gizlice çekimler yapmıştı.

  İNGİLTERE Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’un eski eşi, York Düşesi Sarah Ferguson’a (52) Türkiye’de “engelli çocukların özel hayatlarının gizliliğinin basın yoluyla ihlal etme” gerekçesiyle önceki gün 22 yıl hapis istemiyle dava açılması ülkede yankı yarattı.

  İfade de almayız

  İngiltere İçişleri Bakanlığı kaynakları, Ferguson’un yargılanmak üzere Türkiye’ye iade edilemeyeceğini, çünkü Düşes’in yaptığının her iki ülkede de suç sayılmadığını bildirdi. İngiltere, 13 Eylül 2011’de Türk makamlarına gönderdiği yazıyla da Ferguson’un savunmasının alınmayacağını bildirip gerekçelerini şöyle sıralamıştı:

  “İçişleri Bakanı talebinizi değerlendirdi ve bunun sonucunda talep edilen yardımın sağlanması durumunda Birleşik Krallık’ın egemenliğinin, güvenliğinin, toplum düzeninin ya da diğer zaruri menfaatlerinin muhtemelen zarar göreceği görüşündedir. Bu nedenle Birleşik Krallık’ın yardımı tedarik edebilmesi olanak dışıdır.”


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı