Gündem Haberleri

  Düşen uçakla ilgili soruşturma başlatıldı

  Mehmet YİRUN-Özan TAŞOYAR/ MARMARA EREĞLİSİ(Tekirdağ), (DHA)
  13.08.2012 - 12:47 | Son Güncelleme:

  TEKİRDAĞ’ın Marmara Ereğlisi İlçesi açıklarında denize düşen ve içindeki öğretmen pilot Hikmet Aral ve öğrenci pilot Lisa Şener’in hayatını kaybettiği uçağın gövdesi çıkartıldı. Kazayla ilgili Marmara Ereğlisi Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

  İstanbul Büyükçekmece’deki Hezarfen Havaalanı’ndan kalkan ’TC-SAS’ tescilli ’Cirrus’ tipi tek motorlu uçak, Edremit’e giderken dün saat 14.40 sıralarında Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi İlçesi’nde kıyıdan 2,5 mil açıkta denize çakıldı. Sahil Güvenlik ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Deniz Polisi ekipleri, yapılan arama çalışmalarının ardından akşam saatlerinde öğretmen pilot Hikmet Aral ve öğrenci pilot Lisa Şener’in cesetlerine ulaştı. Denizden çıkartılan cesetler, otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

  Dün yapılan arama ve kurtarma çalışmalarında uçağın parçalanan kanatları ve bazı parçaları su yüzeyinden alınarak karaya çıkartıldı. Bugün de İstanbul Boğaz Komutanlığı’na bağlı Su Altı Ekibi ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Deniz Polisi ekipleri uçağın gövdesini çıkartmak için çalışmalarına devam etti.

  Öte yandan Marmara Ereğlisi Cumhuriyet Başsavcılığı, uçağın düşüş nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında uçak pilotlarının Çorlu Havaalanı’ndaki kule ile irtibat kurulup kurulmadığı da araştırıldı. Araştırma sonucunda pilotların kule ile görüşmediği belirlendi.

  BOTAŞ’A 2 MİL UZAKLIKTA DÜŞTÜ

  Uçağın kıyıdaki BOTAŞ Dolum Tesisleri’ne 2 mil uzakta düşmesi ilçede panik yaşanmasına neden oldu. Yetkililer, uçağın denize değil de BOTAŞ tesisine düşmesi halinde büyük can ve mal kaybı olabileceğini; olası bir faciadan kıl payı kurtulduklarını söyledi.

  ENKAZ ÇIKARTILDI

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen iznin ardından yeri tespit edilen, sahilden 400 metre açıkta 30 metre derinlikteki ’Cirrus’ tipi pervaneli uçağın enkazını çıkartmak için İstanbul Boğaz Komutanlığı’na bağlı Su Altı Ekibi ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Deniz Polisi çalışma başlattı. Ardından halatlara bağlanan uçağın gövdesi, motoru, kuyruğu, pervanesi ve tekerlekleri ile suyun içinde açık durumda bulunan paraşüt arama gemisine çıkartıldı. Ayrıca denizde öğrenci pilot Lisa Şener’in kopan bacağı da bulundu ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

  Çıkartılan parçalar Marmara Ereğlisi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı birimine götürüldü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı