Gündem Haberleri

  Dürüst olsunlar

  Hasan TÜFEKÇİ/ÇORUM
  01.10.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan dün Çorum’da AB’ye ‘dürüst olması’ çağrısında bulunarak, dürüstlüğü göremezlerse cevabın beklenenden farklı olacağını belirtti. Erdoğan, ‘AB içinde fanatizmin kurbanı olanlar, Türkiye’ye şaşı bakanlar var. Onları Türkiye’ye doğru bakmaya davet ediyorum’ diye konuştu.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, AB ile ilişkilerde kritik bir tarih olan 3 Ekim öncesinde Avrupa’ya sert mesajlar göndererek, ‘Türkiye gibi dürüst davranacaklardır. Bu dürüstlüğü göremezsek, Türkiye’den bekleyecekleri cevap da bugün olduğunun çok dışında olacaktır’ dedi. Erdoğan, dün Çorum’a doğalgaz gelmesi nedeniyle yapılan törende, özetle şunları söyledi:

  DÜRÜST OLSUNLAR

  AB ile müzakerelerin arefesinde buradayım. AB hedefinde son merhaleye geldik. AB adına karar verecek birimlere sesleniyorum. Şüphesiz ki bugüne kadar olan süreçte Türkiye nasıl dürüst davrandıysa 17 Aralık müzakere süreci, çerçeve belgesi ile ilgili dürüst davranacaklardır. Eğer burada o dürüstlüğü göremezsek, Türkiye’den bekleyecekleri cevap da bugüne kadar olduğunun çok çok dışında olacaktır.

  KURBANLAR

  AB içinde fanatizmin kurbanı olanlar var. Havanda su dövenler, ön yargılarından kurtulamayanlar, Türkiye’ye şaşı bakanlar var. Onları Türkiye’ye doğru bakmaya davet ediyorum. AB’nin geleceği, demokrasi, insan hakları gibi evrensel değerlere ne kadar bağlı kalacağına bağlıdır.

  ENERJİ KAYNAĞI

  Türkiye devlet geleneği, dinamik toplum yapısı, insan kaynakları, açık ve şeffaf demokrasisi ile insan haklarına verdiği önemle, serbest piyasasıyla muazzam bir enerji kaynağıdır. Türkiye AB’nin idealleri için bir anahtardır. Bu anahtar kapıyı açacaktır.

  KURSAKLARINDA KALACAK

  Türkiye farklılıkları bir arada yaşama tecrübesine sahiptir. Devletin tüm kurumları ve milletin bütün unsurları bu özgüvenle yeryüzüne bakar değerlendirmelerini ona göre yapar. Farklılıkların bir arada yaşamalarını hazmedemeyenlerin, kriz isteyenler, ön yargılarla ile dünyaya şaşı bakanlar hevesleri kursaklarında kalacaktır.

  ANKARA KRİTERLERİ

  3 Ekim Türkiye’nin olduğu kadar AB için de tarihi bir gündür. Olumlu karar vermezlerse Ankara Kriterlerini koyar yola devam ederiz. Değişen bir şey yok.

  İyimserliğim azalıyor

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Avrupa Birliğiyle müzakerelerin başlaması konusunda geçen haftaya göre iyimserliğinin azaldığını söyledi. Avrupa Birliği Genel Sekreteri Murat Sungar’ın emekliye ayrılması nedeniyle düzenlenen veda kokteylinde konuşan Gül, şunları söyledi: Gidip gitmeyeceğimiz belli değil. Onların tavrına bağlı. Ancak, iyimserliğimin geçen haftaya göre azalıyor olduğunu söyleyebilirim. Bu müzakereler başlayabilir de başlayamaz da birşey diyemem. Şu anda olumlu neticeneleceği garantisi veremem. İşimize ne geliyorsa onu yaparız.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı