Gündem Haberleri

  Durum kötü, kolla Hintliyi...

  Hürriyet Haber
  17.01.2006 - 15:48 | Son Güncelleme:

  Çin’deki ‘kız çocuğu eksikliği’ hakkında yazmıştım, epey oldu. Benzer ve muhtemelen 21.yüzyılda dünyanın başına bela bir diğer devden, Hindistan’dan gelen tamamlayıcı bir haberi de aktarayım /images/100/0x0/55ea702af018fbb8f87fef10istedim:

  0-6 yaş grubunda, Hindistan’ta 1.000 erkek çocuğa, sadece 927 kız düşüyormuş.

  Hindistan’da son 20 senede ... 10 milyon kız-cenin, kürtaj ve benzeri yollarla öldürülmüş.

  <ı>

  The Lancet’te çıkan habere göre, 1994’ten beri Hindistan’da ‘cinsiyeti önceden öğrenmek için test yapmak ve sadece cinsiyet kriterine dayanarak kürtaj’ yasakmış. Ama sadece kağıt üzerinde tabii...

  Konu, annenin eğitimiyle doğrudan ilişkiliymiş.

  Hayır, tam tersi, sandığınız gibi değil.

  Anne ne kadar iyi eğitimliyse, kız çocuklardan kurtulma eğilimi o kadar... artıyormuş. Nedense. Aynı şekilde şehirlerde kız-erkek dengesi kırsal kesime göre daha da bozukmuş. (Belki de köylüler test ve kürtaj yaptıramıyorlardır da ondan, yani eğitimden çok para meselesidir bu.)

  <ı>

  Lancet’in haberi ‘doğumdan sonra kız çocukların öldürüldüğü’ yönünde bir bulgu olmadığını söylüyor. Ama ne olursa olsun, Hindistan’da kız çocuğu (potansiyel kadın) açığı korkunç...

  Batı’da 100 kıza karşılık 103-106 erkek çocuk doğarken, Hindistan’da 1000 erkek çocuğa düşen kız doğumu son 5 senede 899’dan 892’ye düşmüş.

  Hindistan’daki kadın dernekleri kız-cenin ölümlerini ‘İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç’ olarak kabul ettirmeye çalışadursun... benim Çin hakkındaki endişem Hindistan için de geçerli.

  Her iki ülkede de yakında erkekler azacak, üstümüze saldıracaklar!

  Niyetleri bu defa FENA! 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı