Gündem Haberleri

  Dursun Karataş'a 5, Fehriye Erdal'a 4 yıl hapis

  (a.a.)
  28.02.2006 - 18:30 | Son Güncelleme:

  Terörist Fehriye Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 sanığı Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı yargılayan Belçika'nin Bruges Ceza Mahkemesi, Fehriye Erdal'a 4 yıl, terör örgütü DHKP-C'nin başı Dursun Karataş'a 5 yıl, örgütün sözcüsü Musa Asaoğlu'na 6 yıl, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Akar Özordulu'na 4'er yıl hapis cezası verdi. Hasan Ekici, Zeki Karaman İrfan Demirtaş ve Nebi Albayoğlu beraat ettiler.

  Mahkeme, terör örgütü DHKP-C üyesi 7 kişiyi 10 yıl boyunca medeni haklarından mahrum etmeyi de kararlaştırdı. Sanıklardan Musa Asoğlu'na 5500, diğerlerine 2478,94'er avro para cezaları da verildi.

  DHKP-C TERÖR ÖRGÜTÜ

  Mahkeme, DHKP-C'nin “Türk devletini hedef alan bir terör örgütü” olduğunu belirtirken, Türkiye'nin bir avroluk sembolik tazminat talebini reddetti.

  Savcı, gıyabında yargılanan terör örgütünün başı Dursun Karataş ve tutuksuz yargılanan terör örgütünün sözcüsü olarak tanınan Musa Asoğlu için 10'ar yıl, terörist Fehriye Erdal için 5 yıl hapis cezası talebinde bulunmuştu.

  Diğer sanıklardan Bahar Kimyongür için 7 yıl, Şükriye Akar Özordulu, Kaya Saz ve Zerrin Sarı için 5'er yıl, Zeki Karaman, İrfan Demirtaş, Hasan Ekici ve Nebi Albayoğlu için 3'er yıl hapis cezası istenmişti.

  Sanık avukatları, müvekkillerinin tehlikeli olmadıklarını, kaçma girişiminde bulunmayacaklarını ileri sürerek, tutuklanmamaları talebinde bulundular ve temyize gidip gitmeyeceklerini düşüneceklerini söylediler.

  FEHRİYE BRÜKSEL'DE TUTUKLANACAK

  Mahkeme, Musa Asaoğlu, Kaya Saz ve Akar Özordulu'nun tutuklanmasına karar verdi. Teröristler polis tarafından kelepçelenerek götürülürken, terörist Bahar Kimyongür'ün tutuklanmadığı, mahkemenin bu yönde karar almadığı belirtildi.

  Mahkeme, terörist Fehriye Erdal'ın da Brüksel'de barındırıldığı, adresi gizli tutulan evden alınarak tutuklanmasını kararlaştırdı.

  Gıyabında yargılanan terör örgütünün başı Dursun Karataş ve mahkemeye gelmeyen Zerrin Sarı'nın da uluslararası bültenle aranmaları ve yakalandıkları yerde tutuklanmaları kararlaştırıldı. Karardan sonra sanıklar için temyiz ve Yargıtay yolları açık kalacak.

  Bu arada terör örgütü yandaşı bir grup, Bruges Adliyesi önünde gösteri başlattı.

  Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesi olayının zanlılarından olan terörist Fehriye Erdal, 26 Eylül 1999'da, Belçika'da, Neşe Yıldırım adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmıştı. Belçika, Türkiye'nin iade talebini, idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle reddetmiş ve bu arada teröristin siyasi sığınma başvurusunu da geri çevirmişti. Erdal, bir yıl kadar hapis yattıktan sonra bir evde gözaltına alındı. Teröristin Belçika'da işlediği suçlar arasında silah taşımak, suç örgütü faaliyetlerine katılmak, sahte kimlik kullanmak, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, haraç toplamak gibi unsurlar bulunuyor.

  Belçika adaleti, terörist Erdal'ı Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılamayı reddediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı