Gündem Haberleri

  Durmuş, savcılığa başvurdu

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, TBMM Genel Kurulu`nda yaptığı konuşmada, Türk Eczacılar Birliği hakkında Türk Ceza Kanunu`nun 401 ve 402`inci maddeleri uyarınca suç duyurusunda bulundu.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, sözkonusu suç duyurusunu savcılığa ayrıca yazılı olarak da ileteceğini belirterek, "Türkiye bir hukuk devletidir, Bakan`ın da, birliğin de yanlış yapma hakkı yoktur" dedi.

  Bakan Durmuş, TBMM Genel Kurulu`nda ANAP Batman Milletvekili Burhan İsen`in yaptığı gündemdışı konuşmayı yanıtlarken, odaların görevlerinin meslektaşlarının hak ve menfaatlerini korumak olduğunu, Türk Eczacılar Birliği`nin ise eczanelerini kapatmaları için meslektaşlarını tehdit ettiğini savundu.

  Şu ana kadar takibata alınan Eczane bulunmadığını, tespitin ise tüm Türkiye çapında yapıldığını ifade eden Durmuş, şöyle devam etti:
  "Konusu suç teşkil eden fiili propaganda yoluyla, baskıyla, tehditle sürdürmeye çalışan Türk Eczacılar Birliği hakkında, Türk Ceza Kanunu`nun 401 ve 402`inci maddeleri gereği savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum. Bu kürsüden bulunuyorum, yazılı olarak da bulunacağım. Çünkü Türkiye bir hukuk devletidir, bakanın da yanlış yapma hakkı yoktur, birliğin de yoktur İnsan hayatı üzerinde çok önemli olan kutsal bir mesleğin mensubu eczacıların da meslek etiklerinin dışına çıkmak gibi bir yanlış eğilime sürüklenmeye hakkı yoktur."
     
  İLACIN KDV`Sİ DÜŞÜRÜLECEK
     
  Sağlık Bakanı Durmuş, ilaçtan alınan yüzde 18`lik KDV`nin en azından yüzde 10`a ya da 8`e indirilmesiyle ilgili talebinin bir yıldır devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:
  "Bu konuda DYP Genel Başkanı da beyanda bulunmuştur. İktidar partilerimizin de olumlu katkıları vardır. Bugün yurtdışından ithal edilen kuruyemişin KDV`si yüzde 2, ilacın yüzde 18. Bu Türkiye`nin yanlışıdır. Bu yanlışı gelin TBMM olarak düzeltelim. Ama birilerinin haksız yere, kararname dışı aldığı yüzde 10 iskonto payını savunmayalım."

  Bakan Durmuş, sözkonusu uygulama nedeniyle devletin kaybının 400 trilyon lira, vatandaşın ise 100 trilyon lira olduğunu ifade ederek, "vatandaşa yazık değil mi?" diye sordu.

  Ezacıların, ilaca yıl içinde yapılan 12 zamla sermayeleri kadar kar elde ettiklerini anlatan Durmuş, alınan kararla bir defaya mahsus raftaki ilacın yüzde 10 kayıp vereceğini, ancak 2 ay sonra yapılacak fiyat düzenlemesiyle bunun telafi edileceğini kaydetti.

  Durmuş, Sağlık Bakanlığı`nın 2001 yılında ilan ettiği 140 eczası kadrosuna başvuran olmadığını da anlatarak, bunun eczacılığın karlılığından kaynaklandığını söyledi.

  Bağ-Kur, SSK gibi kamu kuruluşlarından alacağını alamadığı için 112 eczanenin kapandığını da kaydeden Durmuş, buna karşın 333 yeni eczane açıldığını bildirdi.   

  Burhan İsen ise gündemdışı konuşmasında, alınan kararla ilaç fiyatının ucuzlamayacağını, eczanelerin iflasa sürükleneceğini savundu. İsen, bu kararla 6-7 bin eczanenin kapanması, 20 bin insanın da işsiz kalmasının gündeme gelebileceğini öne sürdü. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı