GeriGündem Durmuş: Her şey usulüne uygun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Durmuş: Her şey usulüne uygun

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bakanlıkta harcadığı her kuruşun hesabını tuttuğunu, herşeyin usulüne uygun olduğunu belirtti.

Durmuş, kurduğu Türk Sağlık Eğitim Vakfı`na (TÜRKSEV), Bakanlık hesaplarından 20 milyar lira aktardığı iddiaları üzerine de ``Bu belge, usulsüzlük ve yolsuzluk belgesi değildir. Az bile yazmışlar. 34 milyar lira daha verdim ve Yalova Termal Tesisleri`ni ihya etmek için de 600 milyar lira yatırıma ayrılacak`` dedi.

Osman Durmuş, Türk Psikologlar Derneği tarafından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası`nda düzenlenen, 1. Ulusal Psikoloji Kurultayı`nın açılışına katıldı.

Bakan Durmuş, burada yaptığı konuşmada, bir gazetede yer alan, hakkındaki iddialara da yanıt verdi. Durmuş, 3418 sayılı yasanın Sağlık Bakanı`na bütçe gelirleri dışında ek gelir getiren bir yasa olduğunu ve 39/b maddesine göre, paranın harcanmasının Sayıştay vizesine tabi olmadığını bildirdi.

Harcamaları bu kaynaktan yaptığını ve 2001 yılında 77 trilyon lira aktarıldığını kaydeden Durmuş, ``Sağlık Bakanı, bu parayı dilediği gibi harcama yetkisine sahiptir`` diye konuştu.

Gazetede yayınlanan belgenin, suçüstü belgesi olmadığını ifade eden Osman Durmuş, ``Az bile yazmışlar. Adıyaman`daki bir konserve zehirlenmesi için 34 milyar lira daha verdim ve Yalova Termal Tesisleri`ni ihya etmek için de 600 milyar lira yatırıma ayrılacak`` dedi.

KAYITLAR DEVASA DOSYALARDA

Yaptığı harcamaları tek tek belgelendirdiğini anlatan Durmuş, şunları söyledi:

``Nereye, ne verdiysem tek tek belgelendiriyorum. Kamu vicdanı ve bakan vicdanı için belgelendiriyorum, hem de 5-6 nüsha olarak. Harcadığım her kuruşun, devasa dosyalarda kayıtlarını tutuyorum. Bu belge, usulsüzlük ve yolsuzluk belgesi değildir. Bu belge, Sayıştay vizesine tabi olmayanların tuttuğu bir belgedir. Bakanlığımda usulsüz tek bir kuruş harcama olmamıştır.``

Bakan Durmuş, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Durmuş, bir soru üzerine, ``Bu harcamaların nasıl yapılacağı yazılıdır. Yetkilerimizin boyutları yazılıdır. Dolayısıyla biz Yalova`da, Atatürk zamanından kalma rehabilitasyon merkezini ve otelini ihya etmek için de yatırım bütçesine para koymayı düşünüyoruz`` diye konuştu.

Durmuş, ``Vakıfla bağlantınız nedir?`` sorusuna da ``Ben, bu vakfın hem kurucusuyum hem de seçimle gelen başkanıyım`` yanıtını verdi.

``Vakıfta hep sizin isminiz geçiyor ve siz Sağlık Bakanısınız. Doğru mu?`` sorusu üzerine Durmuş, şunları kaydetti:

``Sağlık Bakanlığı`nın tamamında benim ismim geçiyor. Yapılan her icraatta ben varım şu anda... Benden sonra bir başka bakan gelecek ve o vakfı aynı şekilde kontrol edecek. Niçin, çünkü vakfın tüm yöneticileri Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü`dür, Müsteşar`dır. Dolayısıyla bakanın ve genel müdürlerin görev süresiyle kaimdir. Yeni gelen genel müdürler, o göreve gelecektir. Amaç, tabii benim için de geçerli. Kurucuların istifası diye bir olay yoktur. Yönetim kurullarının istifası söz konusudur.``

BABAMIN MALI DEĞİL

``Bakanlığı bıraktıktan sonra bu vakfa geçeceğiniz, burada çalışacağınız, onun için de buraya para aktardığınız iddiaları var. Ne diyorsunuz?`` sorusuna Bakan Durmuş, şöyle karşılık verdi:

``Ne kadar aktarmışım? Vakfın şu anda ürettiği hizmetin boyutu çokdaha yüksek. Bir bakanlığın tüzel kişiliğiyle yapamayacağı işler, vakıflar marifetiyle yapılıyor. Temel Sağlık Genel Müdürlüğü`nün de vakfı var. Sağlık Sosyal Yardım Vakfı da var. Sağlık Bakanlığı, eski yöneticileri yönetiyor. Müsteşar, başkanı olduğu halde kontrol edemiyor. Bu vakıf, tüm gelirlerini Sağlık Bakanlığı hastanelerinden temin ediyor. Burada bazı hizmetlerin kolaylaştırılması için kamu kuruluşlarında vakıflar vardır. Bu vakıf da bu amaçlı vakıftır. Bu vakıf, benim babamın malı değildir ve babamın parasından da bir kuruş konulmamıştır. Bakan, vakfın doğal üyesidir, ancak Osman Durmuş vakfındoğal üyesi değildir.``

Bakan Durmuş, bir başka soru üzerine, Bakanlıktan ayrıldıktan sonra yasaya göre vakfa kurucu olarak devam edebileceğini, yönetim kurulunun ise seçimle belirleneceğini söyledi.
  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle