Gündem Haberleri

  Durmuş: Gökdelenleri olan vakıflar var

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 19:19 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı`na (Türksev) ilişkin iddialar hakkında, "Sağlık Bakanlığı`na ait bir vakfa gelen gelirlerin hiçbirisi, mevcut Sağlık Bakanı veya çalışanların lehine dönmez" dedi.

  Büyükçekmece Devlet Hastanesi`nin hizmete açılış törenine katılan Sağlık Bakan Durmuş, gazetecilerin hakkındaki iddialara ilişkin soruları üzerine, bu konuda TBMM`de gerekli açıklamayı yaptığını ve tüm kamuoyunun bunu Meclis TV`den izlediğini vurguladı.

  Durmuş, ``Sarı zarf içerisinde kimlere para verildi?`` şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:
  ``İstisnalar kaideyi bozmaz. `Bazıları, bir kısım` gibi ifadeler bir meslek grubunun tümünü tenzih etmek için kullanılır. Oradaki ifade, yarası olanlar ve gocunanlar için söylenmiştir. Bütün meslek grubunu buradan tenzih ediyorum, ama bu işin içinde olanlar da kendilerini biliyorlar.``

  Eski Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy`un kendisini arayarak, hakkında basında yer alan ve kendisine atfedilen bazı ifadelerin  kendisine ait olmadığını, bu sözleri de tekzip ettiğini söylediğini kaydeden Durmuş, ``Dolayısıyla o bakanın konuşmaları da çarpıtılıyor``dedi.
     
  ``GÖKDELENİ OLAN VAKIFLAR VAR``
     
  Osman Durmuş, Türksev`e ilişkin iddialar hakkındaki başka bir soruyu ise şöyle yanıtladı:
  ``Şık olmayan sözlerle bize hakaret edenlerin arkasına basın kuruluşları geçerse, kötüyü, çirkini yapan, halk sağlığını tehdit edenlerin arkasına geçmiş olur. Biz şunu söylüyoruz, burada bir rant hedefi yoktur. Sağlık Bakanlığı`na ait bir vakfa gelen gelirlerin hiç birisi, mevcut Sağlık Bakanı veya çalışanların lehine dönmez. Geçmişte dönen vakıfları esas  alıyorsanız, bunu onlara soracaksınız. Bu vakıf, kişiselleştirilecek ya da bakanlık dışına çıkartılacak bir vakıf değildir. Türkiye`de gökdelenleri olan vakıflar da vardır. Biz kişiselleştirilmiş vakıflarla mücadeleyi sürdüreceğiz. Bakanlar Kurulu`na da bu konuyu getireceğiz.``

  Durmuş, ayrıca bugün bir gazetede yer alan haberde, ``Öğrenci harçlarının da vakfa aktarıldığı``na ilişkin iddiaların sorulması üzerine, sınav müracaat formları ile kırtasiye malzemelerinin basılması gerektiğini belirterek, bunların daha önce Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı`nca yapıldığını söyledi.

  Sağlık Bakanı Durmuş, ``Bunun bugün de bu vakıf tarafından yapılıyor olması niçin olumsuzluk oluyor`` dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı