GeriGündem DuPont 6.3 milyar dolara Avrupa’ya açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DuPont 6.3 milyar dolara Avrupa’ya açılıyor

ABD’li kimya devi DuPont, Danimarkalı gıda enzimi üreticisi Danisco’yu satın almak için 6.3 milyar dolarlık bir teklif götürdü. Bu teklifin ardından, Danisco hisselerinde yüzde 26’ya varan bir yükseliş yaşandı.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor         

 

DuPont, Pazar gecesi Danisco için 5.8 milyar dolar nakit ödeme yapmayı ve şirketin şu anda 500 milyon dolar olan borcunu üstlenebileceklerini açıkladı.

 

Danisco, gıda tatlandırıcıları üretiyor ve büyük bir enzim birimine sahip. Şirketin aynı zamanda, tekstil, bio-yakıtlar ve bio-savunma sanayisinden müşterileri de bulunuyor.  

 

DuPont, Danisco şirketinin besin ve bio-bilim birimleriyle mükemmel bir uyum sağlayacağını belirtti.  

 

Araştırma şirketi Jefferies & Co’nun analistlerinden Laurence Alexander, müşterilerine geçtiği bir notta, DuPont’un bio-teknoloji alanındaki fırsatların peşinden en fazla koşan şirket olduğunu söyledi.  

 

Alexander aynı zamanda, gıda biriminin DuPont’ın çiftlikten sofraya stratejindeki açıkları büyük oranda kapatacağını da söyledi.

 

Piyasa danışmanlığı yapan SEB Enskilda şirketinin analistlerinden Henrik Simonsen, Danisco için en muhtemel olasılığın DuPont olduğunu söyledi.

 

ABD’NİN EN BÜYÜK ENERJİ ŞİRKETİ OLACAKLAR

ABD'de bir diğer şirket birleşmesi haberi de enerji sektöründen geldi. ABD’li enerji şirketi Duke Energy, diğer bir enerji şirketi Progress Energy 13.7 milyar dolarlık hisse senedi değişimiyle, ABD enerji sektörünün en büyük şirketini meydana getirecek.

 

İki şirketin birleşmesiyle birlikte, North Carolina, South Carolina, Florida, Indiana, Kentucky ve Ohio’daki toplam müşteri sayıları 7.1 milyon olacak ve şirketlerin toplam enerji üretim kapasiteleri 57 bin megavata çıkacak.

 

Duke şu anda ABD’nin en büyük üçüncü enerji şirketi ve satın alma işleminin sona ermesiyle birlikte, piyasa değeri ve elektrik üretim kapasitesi açısından ülkenin en büyüğü olacak.

*Bu yazı MarketWatch’da “DuPont buying Danisco in $6.3 billion deal” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet  

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle