Gündem Haberleri

  Dünyayı bırakmak olmaz

  Hürriyet Haber
  10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Mekke'deki basın toplantısında hac değerlendirmesi yaptı. Yılmaz, hacılara seslenerek, ‘‘Artık hacı olduk diye dünya işlerinden el etek çekmek İslam'la bağdaşmaz’’ dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, hacıların ‘Artık hacı olduk’ diye, dünya hizmetleriyle ilgilerini kesmelerinin İslam'la bağdaşmadığını söyledi.

  Yılmaz, dün yaptığı basın toplantısında hac organizasyonunu değerlendirdi. Hacı olan Türk vatandaşlarına ticareti bırakmak, insanların arasına fazla çıkmamak ve caminin dışında bir yere gitmemek gibi bazı yanlış telkinlerde bulunulduğunu söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:

  ‘‘Onların tesiri altında kalmasınlar. Hacca gelmeden önceki hizmetlerini, işlerini, yaşayış tarzlarını diğer vatandaşlarımıza örnek teşkil edecek bir canlılık, dürüstlük ve güzellikte devam ettirsinler. Bir Müslüman her ne sebeple olursa olsun sosyal hayattan uzak kalamaz. Vatandaşlarımızın hacdan dönünce sessizliğe bürünmeleri, hayat tecrübelerini ve kalkınma projelerini bir tarafa bırakmaları kesinlikle doğru olmaz ve İslam Dini'nin çalışmaya verdiği önemle bağdaşmaz.’’

  HACDA ÖLMEK FAZİLET DEĞİL

  Yılmaz, bu yıl hacca gelen kişilerdeki yaş ortalamasının diğer yıllara göre daha genç olduğunu belirtirken, hasta olarak gelenlerin sayısının da fazla olduğunu kaydetti. Yaş ortalamasını 58 olarak açıklayan Yılmaz, bazı kişilerin hacda öldüklerinde cennete gidecekleri gibi yanlış bir kanaat taşıdıklarını belirtirken, şunları söyledi:

  ‘‘Kimi burada ölmek için geliyor. Burada ölmenin fazileti yok. Önemli olan imanlı ölmek, nerede olursa olsun. Bizde yaşlandıktan sonra hacca gitme görüşü yaygın. Gençler daha sonra günah işlerim diye hacca gelmiyor. Herşeyden kesileyim sonra hacca gideyim görüşü İslam'la bağdaşmaz.’’

  İLK KAFİLE DÖNÜYOR

  Bu yıl hacca gelenlerde sağlık raporu uygulamasını kaldırdıklarını söyleyen Yılmaz, bu yıldan sonra hacı adaylarının Diyanet tarafından muayene ettirileceğini söyledi. Bu arada ilk hacı kafilesi bugün Türkiye'ye dönmeye başlıyor. Bütün hacıların dönüşleri ise 2 Mayıs'ta tamamlanacak.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı