Gündem Haberleri

  Dünyaya İstanbul'dan meydan okudu

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 16:48 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL - Ülkesinde dini lider Ayetullah Ali Hamaney'le yaşadığı siyasi krizin ardından ilk yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batılı devletlerin sömürgeci politikalarına artık son vermesi gerektiğini söyledi.

  İstanbul’daki 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katılan İran lideri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı bir oturumda yaptığı konuşmada, "ABD tarafından piyasaya enjekte edilen bazı değersiz kâğıtlar aracılığıyla diğer ülkeler sömürülüyor" dedi.

  Cengiz Özbek
  hurriyet.com.tr

  Ahmedinejad, "En uygun şartlarla en büyük borcu alan ülkeler kapitalist ülkeler oluyor. Üçüncü Dünya ülkeleriyse kredi alabilmek için sıraya giriyor. Bu durum aradaki eşitsizliği daha da artırıyor" diye konuştu.

  "En az gelişmiş ülkelerin de zenginlikleri var. Kaynakları var. Onların da refah için de yaşamaya hakkı var" diyen Ahmedinejad, artık sömürgeci ülkelerin Üçüncü Dünya ülkelerini sömürmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

  İran lideri, "Şuna inanmalıyız ki sonunda adalet hâkim olacak. Allah'a dua ediyorum ki dünyada yoksulluk bitsin, ülkelerimiz kalkınsın, dünyada barış hâkim olsun" dedi.
      

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı