Gündem Haberleri

  Dünyaya Apo uyarısı

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara, APO'nun Türkiye'ye komşu bir ülke tarafından kabul edilmesi halinde, Türkiye'nin bunu ‘bir tahrik’ olarak göreceğini ve bunun da ‘uluslararası hukukun kendisine tanıdığı hakları azami şekilde kullanarak reaksiyon göstermesine gerekçe teşkil edeceğini’ vurguladı.

  Ankara, Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) yapılan değerlendirmelerin hemen ertesinde dün çetebaşı Öcalan'ı barındırabilecek komşu ülkeleri son derece sert bir dille uyararak, bu durumda askeri reaksiyona başvurabileceğini hissettirdi. Ankara, bu duyuruyu yaparken, PKK'ya ve Öcalan'a destek veren ülkelerin tavırlarını bundan böyle ‘‘açıkça düşmanlık’’ olarak nitelendirebileceğini de kayda geçirdi. MGK'nın önceki gün yapılan toplantısından sonra asker ve sivil kanadın değerlendirmesi olarak Hürriyet'e yapılan açıklamada, Öcalan'ın Rusya dışına çıktığı da dolaylı ifadelerle teyid edildi. Bu konudaki değerlendirmede şu görüşlere yer verildi:

  NELER OLABİLİR:

  PKK Terör örgütü başının İtalya'dan ayrılması üzerine sivil ve askeri üst düzey yönetecilerle, bu konuda beklenen gelişmeler ve Türkiye'nin tepkisinin neler olabileceği üzerinde görüşülmüştür.

  İKİ AYIN YARARI:

  Terörist başının İtalya'da bulunduğu yaklaşık iki ay içerisinde dünya, özellikle Avrupa kamuoyu, örgütün ve eli kanlı başının gerçek yüzünü görmüştür. Konuyu tam olarak bilmeyen veya bildiği halde kendi çıkarları için terör örgütünü kullanmak isteyen Avrupa’daki bazı kişi ve kurumlar terör örgütünün gerçek yüzü ortaya çıkınca, örgütü ve eli kanlı liderini açıkça destekleyemez duruma gelmiştir.

  ZEHİR ÖRGÜTÜ:

  Terör örgütünün bilhassa Avrupa gençliğini zehirleyecek şekilde organize bir uyuşturucu kaçakçılığı yapmasının, savunmasız kişileri ve özellikle bebekleri, çocukları, öğretmen gibi kamu görevlilerinin öldürülmesinin açıkça gözler önüne serilmesi, bazı çevrelerin terör örgütüne olan sempati ve desteğinin azaltılmasına imkan yaratmıştır.

  DIŞ DESTEK GÖRÜLDÜ:

  Diğer yandan dünya kamuoyu, bu örgütün bazı devletler tarafından silah, askeri tesisat ve eğitim verilmek suretiyle desteklendiğini de görmüştür.

  MEDENİYET BARINDIRAMAZ:

  Terörist başının İtalya'da geçirdiği yaklaşık iki aylık süre bu gerçeklerin ortaya çıkması bakımından Türkiye açısından olumlu olmuştur. Bu şartlar altında, bundan sonra hiçbir medeni devletin veya insan haklarına hassasiyet gösterdiğini iddia eden kuruluşun örgüte veya örgüt başına açıkça destek vermesi mümkün görünmemektedir.

  AÇIKÇA DÜŞMAN GÖRÜRÜZ:

  Tüm bu gelişmelere rağmen, bundan sonra herhangi bir ülke terör örgütünü destekler veya örgütün eli kanlı liderini korursa Türkiye bunu kendisine karşı açıkça düşmanlık olarak değerlendirebilecektir.

  AZAMİ REAKSİYON GÖSTERİRİZ:

  Terör örgütü başının Türkiye'ye komşu bir ülke tarafından kabul edilmesi ve korunması halinde ise Türkiye bu davranışı iyi komşuluk ilişkilerine yakışmayan bir tahrik olarak görecek, bu tahrik Türkiye'nin uluslararası hukukun kendisine tanıdığı hakları azami şekilde kullanarak reaksiyon göstermesine gerekçe teşkil edecektir.

  KARARLIYIZ, YARGILAYACAĞIZ:

  Türkiye, terörist örgütün başını ele geçirip yargılamaya kararlıdır.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı