Gündem Haberleri

  Dünyanın tartıştığı fotoğraflar

  Reha ERUS, Muammer ELVEREN / CENOVA
  22.07.2001 - 01:36 | Son Güncelleme:

  G-8 zirvesini protesto eden göstericilerden Giuliani'nin jandarma kurşunuyla ölmesi tartışma yarattı.

  İtalyan jandarması, ‘‘Savunma yaptık’’ derken, göstericiyi vuran aleyhine, ‘‘kasten adam öldürmek’’ suçundan soruşturma açıldı.

  İtalya'nın Cenova kentindeki G-8 zirvesini protesto gösterileri sırasında Carlo Giuliani adlı 23 yaşındaki İtalyan gencinin Carabinieri kurşunlarıyla can vermesi dünyada şok yarattı. Globalleşme karşıtlarının yaklaşık iki yıldır devam eden gösterilerinde ilk kez bir eylemcinin ölmesi nedeniyle G-8 liderleri çok üzgün olduklarını açıklarken, içinde bulunduğu araçtan kurşunları sıkan jandarma aleyhinde ‘‘kasten adam öldürmek’’ suçundan soruşturma açıldı. İtalya İçişleri Bakanı Claudio Scajola da, bir sendikacının oğlu olan Giuliani'nin ölümünü ‘‘trajik bir olay’’ diye niteledi ve jandarmanın kendisini savunmak amacıyla ateş açtığını söyledi.

  SOLCU BASIN: HİÇ ACIMADILAR

  G-8 zirvesine gölge düşüren olayın ardından İtalyan sol basını jandarmayı göz göre göre adam öldürmekle suçladı. Bazı gazeteler, göstericiler jandarma aracının camlarını kalaslarla kırarken, elinde bir yangın söndürücüyle araca doğru hamle yapan Giuliani'nin silahsız olduğuna dikkat çekti. Corriere della Sera Gazetesi, ‘‘Yerde kanlar içinde yatan gence hiç merhamet göstermediler. Vurdukları yetmiyormuş gibi jiple üzerinden iki kez geçtiler’’ diye yazdı.

  JOSPIN-FISCHER BİR ÖLÜ İSTEDİ

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin kardeşi Paolo Berlusconi'nin yayınladığı Il Giornale Gazetesi ise farklı bir yaklaşım sergiledi. Gazete, ölüm olayının ‘‘Avrupa'daki merkez sol hükümetlerinin sonu ve 1999'daki Dünya Ticaret Örgütü zirvesinden beri devam eden protestoların da susturulması’’ anlamına geldiğini yazdı. Gazetede yer alan bir makalede de şöyle denildi: ‘‘Fransa Başbakanı Lionel Jospin ile Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ille bir ölü olsun istiyorlardı. Alın size bir ölü.’’ Makalenin yazarı Jospin ve Fischer'in militan geçmişlerine gönderme yaptı.

  Jandarma o anı hatırlamıyor

  Savcılığın soruşturmasında, saldırı sırasında hafif yaralar alan jandarma memurunun kendini savunmak amacıyla ateş açıp açmadığı da araştırılacak. Jandarmanın iki kurşunuyla yere devrilen Giuliani'nin üzerinden araç geçtiği sırada gencin sağ olup olmadığı da otopside belirlenecek. Halen gizli bir yerde sorgulaması sürdürülen jandarmanın, ‘‘Tetiği çektiğimi hatırlamıyorum’’ dediğinin zabıtlarda yer aldığı belirtildi.

  Türk terör uzmanı

  CİNAYET

  Cenova'da G-8 Zirvesi'nin ilk gününde İtalyan güvenlik görevlilerinin yangın söndürme tüpü ile araçlarına saldıran bir göstericiyi tabanca ile vurarak öldürmesini değerlendiren Türk terör uzmanı, ‘‘Olay kesinlikle meşru müdafaa değil, cinayettir. Güvenlik görevlisi hedef gözeterek göstericiye ateş açıyor. Bunun savunulacak yanı yok’’ dedi.

  POLİS YETERLİ ÖNLEM ALMAMIŞ

  İtalya'nın Cenova şehrindeki kanlı gösterileri değerlendiren üst düzey polis müdürü, öncelikle güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını söyledi. Aylar öncesinden G-8 Zirvesi sırasında bu tür eylemler yapılacağı bilinmesine rağmen İtalyan polis ve jandarmasının yeterli önlem almadığını, göstericilerin şehre gelmelerine izin verip, toplu halde hareket etmelerine müsaade ederek zemin hazırladığını ifade eden terör uzmanı, Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin ardından da aynı sahnelerin yaşandığını söyledi. Terör uzmanı, ‘‘Toplantının tarihi ve yeri belliydi. Meydana gelecek protesto gösterileri de tahmin ediliyordu. Orada olmadığımız için olayları tam olarak bilemeyiz ancak, televizyonlardan seyrettiğimiz kadarıyla polis yeterli önlem almamış gibi görünüyor. Önlemler protestocuların havaalanlarına gelişinden itibaren alınabilirdi’’ dedi. Ancak gösterici sayısının da çok fazla olduğunu vurgulayan yetkili, ‘‘Böylesine bir kalabalıkla başa çıkmak da kolay değildir’’ dedi.

  Aynı yetkili güvenlik görevlileri tarafından vurulduğu belirtilen gençle ilgili olarak şöyle konuştu:

  ÖNCE HAVAYA ATEŞ AÇMALIYDI

  ‘‘Gördüğüm kadarıyla jandarma aracı göstericilerin arasında kalmış. Ancak bu göstericinin vurulmasını gerektirmez. Prosedür gereği önce havaya ateş açılmalı. Hayati tehlike olmadığı sürece öldürmek için ateş edilmemeli. Burada jandarma paniğe kapılmış olmalı. Oysa son derece soğukkanlı olmak gerekir.’’

  ‘Katiller’ diye saldırdılar

  Cuma günü Carlo Giuliani adlı göstericinin öldürülmesinden sonra dün sokaklara dökülen radikal eylemciler ‘‘Katiller, katiller’’ diye bağırarak güvenlik güçlerine molotof kokteylleriyle saldırdı. Bunun üzerine polis göz yaşartıcı bomba kullandı.

  Kimliği cep'ten buldular

  Vurulup öldüğü sırada üzerinde kimlik bulunmayan Giuliani'nin kimliği üzerindeki cep telefonu sayesinde tespit edildi. Kayıtlı numaralardan birini arayan polis, böylelikle telefonun sahibinin adını öğrendi. Giuliani'nin ilk kez 1995'te ve son kez de geçen mart ayında katıldığı gösteriler sırasında göz altına alındığı öğrenildi. Poliste sabıka kaydı ve parmak izi olan Giuliani'nin ruhsatsız silah taşımak suçundan da gözaltına alındığı bildirildi. Öldürülen gencin sendikacı babası Giuliano Giuliani, ‘‘Oğlum şiddet yanlısı biri değildi. O dünyadaki haksızlıklara asla tahammül edemezdi’’ dedi.

  Liderler: Şiddeti kınıyoruz

  ÖNCEKİ gün Cenova'yı kana bulayan protestolar ve çatışmalar G-8 Zirvesi'nin çalışmalarını etkilemedi. Dünyaya yön veren 7 sanayi ülkesiyle, Rusya'nın liderleri anarşiyi kınayan bir bildiri yayınladı ve toplantılarına devam etti. ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya liderlerinin ortak bildirisinde, ‘‘Yasal protesto bir haktır. Yakın geçmişteki uluslararası toplantılarda ve şimdi de Cenova'da küçük bir azınlığın anarşiye dönüşen şiddetini sert bir şekilde kınıyoruz.’’

  Hürriyet muhabirleri çatışmaların göbeğinde

  Cenova Meydan Savaşı

  Küreselleşme karşıtlarınca savaş alanına çevrilen İtalya'nın Cenova kentinde dünkü çatışmaları Hürriyet dakikası dakikasına izledi.Muammer Elveren ile Reha Erus, G-8 zirvesine ayrılan Cenova limanındaki 4 kilometrekarelik 'Kırmızı Bölge'den çıkıp olayların başladığı Kennedy caddesine ulaştılar. İşte arkadaşlarımızın tanık olduğu olaylar:

  Eylemcilerin, bir gün önce polis kurşunuyla can veren İtalyan gencinin intikamını almak için plan yaptıkları haberlerini aldık. Bizimle aynı grupta olan İtalyan ajansı muhabirine olayların saat 14.00 civarında Kennedy caddesinde başladığı bilgisi geldi. Hızla olay yerine yöneldik ve yüz kadar kasklı kalkanlı bir polis kordonuyla karşılaştık. Polis bizi geri dönmemiz için uyardı.

  Karşı tarafta binaların camları kırılıyor, araçlar ateşe veriliyor, güvenlik güçleri de bulduklarını coplarla yere seriyordu. Yerde kanlar içinde yatan iki kadın vardı ve bizi durduran polisler kimsenin fotoğraf çekmesine izin vermiyor ‘geri dönün’ diye bağırıyordu.

  İNTİKAM GÜNÜ

  Eylemciler, önceki gün Piazza Caffa meydanında öldürülen Carlo Guiliani için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra tekrar harekete geçtiler. Dünü ‘intikam günü’ ilan eden göstericiler araçları ateşe verdi, mağaza ve marketleri yağmaladı, bankaların camlarını indirdi ve kenti adeta talan etti. Cenova kenti cehenneme döndü.

  Toplam 13 ayrı bölgede eylemcilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar inanılmaz boyutlara ulaşırken siyah giysili anarşistler molotof kokteyli, taş ve sopalarla güvenlik güçlerine saldırdı. Eylemler sırasında polis, jandarma, gümrük polisi, terörle mücadele birimleri, sivil ekipler ve askerler, havada cirit atan helikopterlerden gelen bilgiler ışığında ve panzerler kullanarak olayları önlemeye çalışırken, 7 polis, 4 gazeteci ile 147 gösterici yaralandı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı