Gündem Haberleri

  Dünyanın izlediği cenaze töreni hakkında inanılmaz iddia

  Hürriyet Planet
  04.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore’nin, 17 Aralık’ta hayatını kaybeden eski lideri Kim Jong Il’in cenazesi, tüm dünyanın şaşkınlıkla izlediği görüntülere sahne oldu. İnsanların bir yandan ağladığı, bir yandan da soğuğa direndiği bu törene ilişkin ortaya atılan yeni bir iddiaysa, duyanları hayrete düşürdü.

  Güney Kore’nin başkenti Seul merkezli Daily NK haber sitesi, Pyongyang’daki bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, 28 Aralık’ta düzenlenen cenaze törenine katılan halka “eldiven ve kapüşon giymeme” emri verildiğini öne sürdü.

   

  Yoğun kar yağışı altında düzenlenen cenaze töreninde, Kore halkı durmak bilmeksizin gözyaşı dökmüş, ağlarken kendini yere atanlar, bayılanlar olmuştu. Ancak dikkat çekici bir diğer nokta, dünya ajanslarına yansıyan fotoğraflarda tek bir sivilin bile eldiven veya bere giymemesi, kapüşon takmaması oldu.

   

  Daily NK, Kim Jong Il’in ardından ülkenin yeni lideri olan oğlu Kim Jong Un’un, cenaze alayına eldivensiz ve kalpaksız eşlik etmeyi tercih ettiği için, halka da giyim kuralı getirdiklerini öne sürdü.

   

  CENAZE TÖRENİNDEN KARELER

   

  GÖZYAŞLARI SEL OLDU / WEB TV

   

  ELDİVEN VE ŞAPKA YASAK

  Hava sıcaklığının -9 olduğu cenaze töreninde, verilen emir gereği ne cenaze alayındaki askeri yetkililer, ne de cenazeye katılan halk eldiven giydi.

   

  Hatta, yerel yetkililer halka cenaze töreni öncesinde broşürler dağıttı ve “öğrencilerin eldiven, şapka ve eşarp giyilmediğini denetlemek için kalabalık içinde denetim yapacağına yönelik” uyarıda bulundu.

   

  69 yaşında hayata gözlerini yuman Kim Jong Il’un ardından yerine geçen “Büyük Halef” unvanlı Kim Jong Un, cenazeden bir gün sonra Kuzey Kore’nin yeni lideri ilan edildi.

   

  Dünyanın izlediği cenaze töreni hakkında inanılmaz iddia

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı