Gündem Haberleri

  Dünyanın ilk yakıt hücreli motosikleti

  Hürriyet Haber
  22.03.2005 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Intelligent Energy (Akıllı Enerji) isimli bir İngiliz firması dünyanın ilk yakıt hücresiyle çalışan motosikleti olan ENV'yi tanıttı. Enerji tüketiminde büyük avantajlar sağlayan motosiklet ayrıca şık ve zeki tasarımıyla da dikkat çekiyor.

  Geleceğin enerji teknolojileri adaylarından birisi olan yakıt hücresi kendini pek çok alanda göstermeye başladı. CeBIT 2005'de bu teknolojiye sahip dizüstü bilgisayarlar dikkatleri çekmişti. Şimdi de sıra taşıtlarda… ENV (Emisyon Karşıtı Taşıt) isimli bu motosiklet yakıt hücresi teknolojisine desteğiyle hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de şık tasarımıyla göz alıyor. Bu motosikletin tasarımını pek çok ödül almış olan Seymourpowell isimli bir tasarım grubu gerçekleştirmiş.

  ENV, Intelligent Energy firmasının CORE isimli bir yakıt hücresi teknolojisi çevresinde inşa edilmiş. CORE isimli bu teknolojinin faydası tamamen modüler olması ve böylece motosikletten çok rahat bir şekilde ayrılabilmesi. Bu sayede CORE, bir deniz botundan küçük bir eve kadar pek çok yerde enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Satte 80/Km hız yapabilen ENV, üreticilerin açıklamasına göre bir ev bilgisayarı kadar ses çıkararak gürültü kirliliğine de neden olmuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı