GeriGündem “Dünyanın ilk hayvan hastanesi” kapılarını açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Dünyanın ilk hayvan hastanesi” kapılarını açtı

BURSA'da, 19'uncu Yüzyıl'da göçmen kuşların tedavisinin yapılması için kurulan ve dünyanın ilk hayvan hastanesi olduğu söylenen Osmanlılar zamanında ‘Gurabahane-i Laklakan’ olarak adlandırılan Düşkün Leylekler Evi, merkez Osmangazi Belediyesi'nce restore ettirildi.

Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği (BUFSAD) tarafından kullanılacak bina, Bursalı fotoğrafseverlerin buluşma yeri haline gelecek. Hayvan sağlığı ve rehabilitasyonu konusunda binanın giriş katında hizmet verilecek. Veteriner ekipleri haftanın belirli günlerinde burada halka hizmet verecek.

Açılış törenine, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul, Osmangazi Belediye Başkanı AK Parti'li Mustafa Dündar, BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı Utku Kaynar, fotoğraf sanatçıları İbrahim Zaman ve Ozan Sağdıç, belediye meclis üyeleri ile fotoğrafseverler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Osman Dündar, hayvan sevgisini gösteren dünyanın ilk ve tek hayvan hastanesi ‘Gurebahane-i Laklakan’ binasının, tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında kente kazandırıldığını söyledi. 19'uncu Yüzyıl'da sakat leylekler ve göçmen kuşların tedavi ve bakımının yapıldığı hastane, tarihi Irgandı Köprüsü'nün doğu ayağında yer alan ve restorasyonu tamamlanan tescilli yapının giriş katındaki bir bölümünde yaşamaya devam edecek. Bodrum katıyla birlikte 3 kattan oluşan binanın geri kalan kısmı ise fotoğraf sanatçıları tarafından kullanılacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve BUFSAD Başkanı Utku Kaynar arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan protokol ile bina Irgandı Sanat Köprüsü misyonuna uygun olarak sanat merkezi haline getirildi. BUFSAD tarafından kullanılacak Gurabahane-i Laklakan binası, Bursalı fotoğrafseverlerin buluşma yeri haline gelecek. Binanın bir bölümü de Osmangazi Belediyesi personelince belediye bünyesinde kurulan Osmangazi Belediyesi Fotoğraf Amatörleri Topluluğu tarafından kullanılacak.

Osmangazi Belediyesi tarafından 2007 yılında 210 bin TL'ye kamulaştırılan Gurabahane-i Laklakan binasının restorasyon maliyeti Koray İnşaat tarafından karşılandı. Toplam kullanım alanı 350 metrekare olan bina üç kattan oluşuyor. Hayvan sağlığı ve rehabilitasyonu konusunda binanın giriş katında hizmet verilecek. Veteriner ekipleri haftanın belirli günlerinde burada halka hizmet verecek. Binanın arka tarafında 50 metrekarelik bir de bahçe bulunuyor.

Açılış töreninde Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce tedavisi yapılan 2 leylek ise büyük ilgi gördü.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle