Gündem Haberleri

  Dünyanın gözü Londra'da, Hürriyet Assange'ın kapısında

  Faruk ZABCI/LONDRA
  16.08.2012 - 15:27 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın cinsel saldırıdan arandığı İsveç’e iade edilmemek için sığındığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne operasyon düzenleyebileceğine dair iddialarının ardından Hürriyet muhabiri Faruk Zabcı, bölgeden izlenimlerini aktarıyor:

  Dünyanın gözü Londrada, Hürriyet Assangeın kapısında ASSANGE’I VERMEZSENİZ ELÇİLİĞİ BASARIZ

  Bugün Ekvador’un sığınma talebini açıklayacağına dair haberler üzerine İngiltere basını, Ekvador Büyükelçiliği’ni sardı. Harrods Mağazası’na bakan Ekvador Büyükelçiliği yüzlerce polis tarafından kuşatmaya alındı. Ancak görünürde ne bir silah, ne de panzer vardı.

  BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE EYLEM / FOTO GALERİ

  19 Haziran’da iltica başvurusuyla Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınan Assange, binanın birinci katında misafir ediliyor. /images/100/0x0/55eb106bf018fbb8f8a8b4cc

  En büyük merak konusu, İngiltere’nin tehdit ettiği gibi Ekvador Büyükelçiliği’ne girip girmeyeceği. Çünkü uluslararası anlaşmalar böyle bir girişime izin vermiyor. İngiltere ise kendi yasalarına dayanarak böyle bir eylem gerçekleştirebileceği iddiasında.

  Elçilik önünde konuştuğum Ekvadorlu gazeteciler, "Ekvador'da sığınma müracaatına evet kararı çıkacak" şeklinde görüş bildiriyorlar. Uluslararası medyada ise Büyükelçilikte kalmasına izin verileceğine dair iddialar söz konusu.

  Elçilik önüne ilk giden Türk basın kuruluşu Hürriyet oldu. Etrafta 50 kadar TV kamerası vardı. Julian Assange'ın serbest bırakılmasını isteyen göstericilerin sayısı 50'ye yakındı. Polis en ufak bir gösteri yapanı yaka paça toplayıp götürdü. Göstericiler, “Assange’a özgürlük” diye slogan atarak götürüldüler.

  ABD’nin diplomatik yazışmalarını sızdırarak son olarak yıldırımları üzerine çeken Assange, tecavüz ve cinsel saldırıyla suçlandığı İsveç’e teslim edilecekken Londra’daki Büyükelçilik'e sığınmıştı. Assange, yargılanmak üzere ABD’ye iade edilmekten endişe duyuyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı