Gündem Haberleri

  Dünya'nın gözü konferansta

  Hürriyet Haber
  24.09.2005 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Amerika’dan Çin’e kadar dünya basınının gözü, iki kez durdurulan ancak bu sabah Bilgi Üniversitesi’nde başlayan Ermeni Konferansı’na çevrildi. En sert eleştiri Independent gazetesinden geldi.

  INDEPENDENT: "TÜRKİYE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN HALA UZAK"

  İngiliz Independent gazetesi, ertelenen Ermeni Konferansı’yla ilgili tartışmaların ’Türkiye’nin AB umutlarına gölge düşürdüğünü’ öne sürerken, AB Komisyonu’nun bu konuda Türkiye’yi ’azarladığı’ yorumunu yaptı. Gazete, "Ankara’nın AB’yle üyelik müzakerelerine başlayacağı 3 Ekim tarihinden yalnızca 10 gün önce Ermeni Konferansı’nın ertelenmesi kararı, Komisyon tarafından kınandı. Komisyon, olayı ’bir başka provokasyon’ olarak nitelendirdi" dedi. Akademisyenlerin, Ermeni Konferansı’nın yargı tarafından durdurulması kararını ’by-pass’ ederek konferansı Bilgi Üniversitesi’ne taşıdığını hatırlatan gazete, "ne yazık ki bu girişimlerin yeterli olmadığını, Türkiye’nin, ülkede ifade özgürlüğü olduğunu halen kanıtlaması gerektiğini" savundu.

  NEW YORK TIMES: "ORGANİZATÖRLER AB VE HÜKÜMETTEN CESARET ALDI"

  Amerikan New York Times gazetesi, Ermeni Konferansı’nın Bilgi Üniversitesi’ne alınması ile ilgili olarak "Organizatörler AB’den ve Türk Hükümeti’nden gelen destek dalgasıyla cesaretlendi" yorumunu yaptı. Konferans ile Ermeni olaylarının ilk kez kamu önünde tartışılacağına dikkat çeken gazete, durdurulma kararının Avrupa içindeki Türkiye destekçileri için de bir şok olduğunu belirtti.

  CHINA VIEW: "KOMİSYON KARARI KASIM RAPORUNDA DİKKATE ALACAK"

  Çin’in China View sitesi de durdurma kararının "ikinci deneme" olduğunu belirtirken Avrupa Komisyonu’nun da bu kararı Kasım raporunda dikkate alacağı uyarısında bulunduğunu bildirdi.

  GUARDIAN: "BRÜKSEL AZARLADI"

  İngiliz Guardian gazetesi, Konferans’ın durdurulması kararının "Müzakerelerden 10 gün önce, Brüksel’de sert bir biçimde azarla karşılandığını" belirtti. Haberde, Avrupa Komisyonu’nun da kararı "provokatif" olarak nitelendirdiği ifade edildi.

  BBC: "KARAR TOKAT GİBİ GELDİ"

  BBC de kararın iki hafta içinde müzakerelere başlayacak Türkiye için bir tokat gibi olduğunu belirtti. BBC, internet sitesinde  verdiği haberde, Dışişleri Bakanı Gül’ün "Kendine bu kadar zarar veren ülke az bulunur" sözlerini de dikkat çekecek biçimde bir çerçeve içinde duyurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı